22. února 2020 09:00

Film vs. realita: Revenant neměl být na sněhu, DiCapriův hrdina se plazil špatným směrem

V naší nové rubrice se podíváme na to, jak má REVENANT Zmrtvýchvstání daleko ke skutečným událostem.

Drsný příběh o boji o přežití a touze po pomstě, který šel do českých kin pod názvem REVENANT Zmrtvýchvstání, získal tři Oscary a (konečně oscarový!) Leonardo DiCaprio i filmaři si kvůli natáčení v extrémních podmínkách museli sáhnout až na dno. Aby ale film diváky strhnul co nejvíc, muselo se pár věcí upravit tak, jak se to štábu zrovna hodilo.

V rubrice zatím máme ještě: Steve Jobs, Americký sniper, Amadeus, Valkýra, Apollo 13, Nákaza, Nepřítel před branami, Vlk z Wall Street, Most u Remagenu, Everest, 300: Bitva z Thermopyl, V zajetí démonů, Zodiac, Ponorka U-751, Pearl Harbor, Statečné srdce, Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen, Poslední samuraj, Titanic

Indiáni útočí

REVENANT Zmrtvýchvstání se odehrává v roce 1823, kdy byla značná část dnešních Spojených států pořád ještě pořádně divoká a nebezpečná. Hlavní hrdina, zkušený trapper a lovec Hugh Glass, je na výpravě s dalšími lovci kožešin na území dnešní Jižní Dakoty, jenže hned na začátku se ukáže, že tahle práce není pro žádné měkkoty. Na Glasse a jeho parťáky totiž zaútočí Arikarové, indiáni, kteří v těchto místech žijí a nejsou nadšení z toho, že sem chodí lovit bílí muži. Glass a ostatní musí pod vedením kapitána Andrewa Henryho ustoupit a nechávají za sebou spoustu mrtvých… jenže ve skutečnosti to celé bylo trošku jinak.

K bitvě s Arikary sice došlo, ale indiáni nenapadli muže Andrewa Henryho, nýbrž jednotku, které velel jeho parťák Henry Ashley, a právě do ní patřil i Hugh Glass. Filmaři se rozhodli Ashleyho z filmu úplně vyškrtnout, na druhou stranu si to však vynahradili bitvou samotnou. V té ve skutečnosti zemřelo patnáct lovců, režisér Alejandro González Iñárritu jich ovšem kvůli efektnosti před kamerou zlikvidoval hned dvaatřicet.

Medvědice na scéně

Nejslavnější, nejpůsobivější a nejintenzivnější scéna z celého Revenanta je bez debat souboj s medvědicí, který Hugh Glass přežil jen se štěstím a jen proto, aby pak zjistil, že ho jeho parťáci hodlají nechat v lese umřít. Střet s obřím zvířetem si filmaři samozřejmě nevymysleli a Glassovi dala medvědice pořádně zabrat. K souboji ovšem nedošlo v zimě, ale na konci srpna, což znamená, že se Glass sice musel plazit do bezpečí nějakých 300 mil, na druhou stranu se však rozhodně nemusel bát, že by trpěl na podchlazení a brodil se sněhem. Počasí bylo v té době celkem mírné, i tak to ale samozřejmě nebyla žádná sranda.

Glass si po střetu s medvědicí musel pozašívat vlastní tělo a na morálce mu rozhodně nepřidalo ani to, že ho ostatní nechali v divočině. Sám se ovšem nevydal po jejich stopě, místo toho se plazil na druhou stranu k pevnosti Kiowa, kam se dostal začátkem října. Až tady se pak dal dohromady, pořídil si pušku a šel si vyříkat s ostatními lovci, jak moc osobně si má brát to, že ho nechali umřít stovky kilometrů od civilizace.

Padouch, nebo hrdina?

Filmaři se nebáli lehce si upravit historické události i samotný souboj s medvědicí, takže asi nikoho nepřekvapí, že malinko změnili i samotné hrdiny. A některé si i úplně vymysleli. Hugh Glass vyráží na lov se svým synem Hawkem, jehož matka byla z kmene Póníů. U nich Glass nějaký čas skutečně strávil, žádného syna s indiánkou ale podle všeho neměl. A i kdyby ano, v době Revenanta by mu byly čtyři roky a Hugh by ho asi s sebou na lov nebral.

U Johna Fitzgeralda, jenž nechal Glasse v divočině, se Iñárritu také nebál leccos přibarvit. Fitzgerald mluví o tom, že měl jeho otec známé u Texas Rangers, v roce 1823 ale Texas Rangers neexistovali a samotný Texas pořád patřil k Mexiku. On sám navíc nebyl zdaleka takový zloduch, jak ho film líčí. Z logických důvodů nemohl zabít Glassova syna a na svědomí nemá ani smrt kapitána Henryho, jenž zemřel až v roce 1832 v sedmapadesáti letech.

A Glass? S jeho pomstou to nakonec taky nebylo tak ostré. Sice Fitzgeralda našel v pevnosti Atkinson, ale bylo mu důrazně řečeno, že pokud se ho pokusí zabít, bude sám zastřelen nebo pověšen. Fitzgerald mu pak musel vrátit jeho pušku a obyvatelé pevnosti mezi sebou vybrali částku, která měla alespoň částečně vynahradit Glassovi jeho utrpení. Skoro se tedy chce říct... "a všichni žili šťastně až do smrti"!

Text: Michal Krejčí

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom