Jak skončí aktuální pandemie? Nabízíme tři reálné scénáře

Dokonce ani ta nejlepší opatření pandemii nezastaví. Pokud náš nový nepřítel kdekoliv na Zemi přežije, může i jediný turista zažehnout novou vlnu nákazy v zemích, které se jí zdánlivě zbavily. To se zřejmě stalo v Číně, Singapuru a dalších asijských státech, které zdánlivě dostaly situaci pod kontrolu.
Jak to dopadne s koronavirem? Tady jsou tři scénáře...
Jak to dopadne s koronavirem? Tady jsou tři scénáře...
istock.com

reklama

Jak tedy vlastně současná pandemie nemoci COVID-19 skončí? Přední americký magazín The Atlantic přichází se třemi možnými scénáři. Jeden z nich je dost nepravděpodobný, další poměrně nebezpečný a poslední nepříjemně dlouhý.

PITVY OBĚTÍ KORONAVIRU ::: ČÍNA PORÁŽÍ KORONAVIRUS ::: JAK (NE)VZNIKL KORONAVIRUS? ::: MAPA KORONAVIRU

Scénář číslo 1: Koronavirus zahnaný do kouta

První možností je, že všechny země víceméně současně dostanou koronavirus SARS-CoV-2 na kolena podobně, jako se to v roce 2007 stalo s koronavirem SARS. Vzhledem k tomu, jak bídně si mnohé země vedou, se ale zdá, že je tento scénář velmi nepravděpodobný.

Scénář číslo 2: Stádní imunita

Druhá možnost předpokládá, že nový koronavirus udělá to samé, co dosavadní pandemie chřipky. Tedy že se přežene celým světem a zanechá za sebou tolik imunních „přeživších“, že bude mít velký problém najít další vhodné hostitele.

Tento scénář „stádní imunity“ by mohl být rychlý a je tudíž lákavý, zároveň ale hrozí, že bude jeho cena příliš vysoká. Koronavirus SARS-CoV-2 se přenáší mnohem snáze a zároveň je mnohem smrtelnější než chřipka, takže by za sebou pandemie mohla zanechat miliony mrtvých a zdevastované zdravotnické systémy. Strategii „stádní imunity“ bez zpětného trasování nakažených původně uplatňovala Velká Británie nebo Spojené státy, než statistické modely upozornily na její katastrofální důsledky.

Americká nemocniční loď Mercy se připravuje na nápor pacientů
Autor: AP/Gregory Bull Americká nemocniční loď Mercy se připravuje na nápor pacientů

Scénář číslo 3: Hra na honěnou

Třetí scénář vývoje pandemie předpokládá, že bude svět hrát s koronavirem "hru na honěnou" – to znamená likvidovat ohniska nákazy, kdekoliv se objeví, dokud nebude k dispozici vakcína. Jde o nejlepší variantu, která je ale zároveň časově nejnáročnější a také nejsložitější.

Vše se totiž odvíjí od vakcíny. Situace by byla podstatně snazší, pokud by se jednalo o pandemii chřipky – lidstvo má s vývojem vakcín proti chřipce bohaté zkušenosti, koneckonců na ní rok co rok pracuje. Jenže proti koronavirům zatím žádná vakcína neexistuje a laboratoře tak musí začínat od nuly.

Nadějnou je v tomto ohledu zpráva o aktivitě americké společnosti Moderna. Ta už experimentální vakcínu připravila a zároveň ji v Seattlu nabídla k ostrému testování. I kdyby se však obešla povinná a zdlouhavá testování na zvířatech (ta ovšem i tak budou probíhat), nedostane se vakcína do distribuce dřív než za rok. Což by, i když se to leckomu nezdá, vlastně byla extrémně rychlá akce.

(mih)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama