Konec konspirací: Nový koronavirus nebyl záměrně vytvořen v laboratoři

Nový koronavirus SARS-CoV-2, který se na konci roku 2019 objevil v čínském Wu-chanu a poté způsobil celosvětovou pandemii onemocnění COVID-19, je přírodního původu. Potvrdila to vědecká studie uveřejněná v časopise Nature. Konspirační teorie o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří čínské vlády nebo že byl záměrně vypuštěn americkou vládou, tak berou za své.
Čína opravdu záměrně nevyrobila biologickou zbraň...
Čína opravdu záměrně nevyrobila biologickou zbraň...
istock.com

reklama

Analýza veřejně dostupných dat genomových sekvencí koronaviru SARS-CoV-2 a příbuzných virů nepřinesla žádné důkazy o tom, že by byl nový koronavirus vytvořen v laboratoři nebo jinak upravován. „Srovnáním dostupných dat genomových sekvencí pro známé koronavirové řetězce jsme schopni s jistotou určit, že SARS-CoV-2 vznikl přirozenými procesy,“ uvedl Kristian G. Andersen, docent imunologie a mikrobiologie působící na americkém výzkumném institutu Scripps Research v kalifornské La Jolle.

Jak vznikl SARS-CoV-2?

I když ale přijmeme tezi o přírodním původu, stále ještě nevíme, jak nový koronavirus vznikl.  Koronavirů existují stovky, nový koronavirus je ale posledním v řadě pouhých sedmi koronavirů, které infikují lidi. Podle biologa Stanislava Mihulky z Jihočeské univerzity jsou SARS-CoV, MERS-CoV a SARS-CoV-2 „ženci“, kteří dovedou vyvolat závažné onemocnění a ohrožují nás svou smrtností.

„Naproti tomu koronaviry HKU1, NL63, OC43 a 229E způsobují méně nebezpečné až neškodné infekce dýchacích cest a některé jste klidně mohli dostat i u nás. Jsou zodpovědné za asi 1015 procent nachlazení a rýmy po celém světě, především v zimě. Všechny tyto viry jsou navzájem příbuzné a mají velmi podobné sekvence RNA. To jasně ukazuje, že ani jeden z nich nepřiletěl z vesmíru,“ napsal Mihulka na serveru Osel.cz.

Konspirační teorie o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří čínské vlády, berou za své.
Autor: istockphoto.com/Maksim Tkachenko Konspirační teorie o tom, že koronavirus unikl z tajných laboratoří čínské vlády, berou za své.

Andersenův tým ve své práci navrhl tři možné scénáře vzniku koronaviru SARS-CoV-2. Prvním z nich je působení přírodního výběru ve zvířecím hostiteli ještě před přenosem na člověka. K přenosu by mohlo dojít na tržišti ve Wu-chanu, kde se obchoduje se zvířaty a k němuž se vázaly některé prvotní nákazy. Sekvence SARS-CoV-2 se podobá té, kterou vědci objevili u netopýra vrápence prostředního (Rhinolophus affinis), ale také u luskouna ostrovního (Manis javanica).

A zase ta laboratoř

Další možností je, že se SARS-CoV-2 do své nynější podoby vyvinul až v těle člověka poté, co proběhl přenos ze zvířete. Šířením mezi lidmi pak mohl koronavirus dále mutovat. Třetí a nejméně pravděpodobnou možností je, že SARS-CoV-2 skutečně unikl z nějaké laboratoře, kde však vznikl nešťastnou náhodou při práci s laboratorními kulturami virů, a pak nějakým způsobem z laboratoře unikl. „Podobné případy samovolného evolučního vývoje v laboratoři se u virů vzácně stávají, ale v tomto případě nejspíš ne,“ uvádí biolog Mihulka.

Pravdou je, že ve Wu-chanu skutečně od roku 2017 existuje laboratoř, která zkoumá nebezpečné patogeny včetně koronavirů přenosných na člověka. Na druhou stranu stopa vedoucí k tržišti i této laboratoři může být lichá – čínské úřady se při hledání „pacienta nula“ dostaly až k 55letému muži, který prokazatelně onemocněl už 17. listopadu 2019.

Nový koronavirus se poté rozšířil v provincii Chu-pej, jejímž střediskem je právě Wu-chan. V současné době už nemoc COVID-19, kterou způsobuje, dosáhla stadia pandemie.

(mih)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama