Začalo testování na lidech, spolehlivá vakcína proti malárii je na dosah. Kolik životů může každoročně zachránit?

Po letech výzkumů se konečně zdá, že by se mohla objevit bezproblémová vakcína proti malárii. Vědci mají za sebou úspěšnou studii a chystají její rozšíření.
Testování vakcíny proti malárii zatím probíhá úspěšně
Testování vakcíny proti malárii zatím probíhá úspěšně
iStock

reklama

Prvok zimnička (Plasmodium), který má na svědomí i nemoc zvanou málarie, zabíjí ve velkém tak dlouho, že už si lidstvo do jisté míry zvyklo. Což je nepochybně šílené, bereme-li v potaz, že na malárii celosvětově ročně umírají stovky tisíc lidí. Světová zdravotnická organizace v roce 2019 odhadovala počet celosvětově nakažených na 229 milionů, z nichž 409 000 osob zahynulo. A co je nejhorší, 67 % z nich byly děti mladší 5 let. Nyní se ale zdá, že se konečně blýská na lepší časy a řešení na malárii je na cestě.

Úspěšné testy vakcíny

Testování nové vakcíny, které proběhlo na 450 dětech a uskutečnilo se v Burkině Faso, se totiž jeví jako velice slibné. Vakcína vyvinutá vědci z Jennerova institutu (vyvinul i vakcínu AstraZeneca proti nemoci COVID-19) na Oxfordské univerzitě prokázala až 77% účinnost po dobu 12 měsíců. Nyní se chystá nová studie, která bude zahrnovat až 4 800 dětí ze čtyř zemí. „Doufáme, že těch 400 000 nakažených se v příštích pěti letech sníží na desítky tisíc, což by bylo naprosto fantastické,“  vyjádřil naděje do budoucna ředitel Jennerova institutu Adrian Hill.

S vakcínou jsou dlouhodobé problémy

Vakcína proti malárii už byla dříve ve hře, jenže se bohužel právě u dětí ukázala jako problémová. Mezi možné vedlejší účinky, na které se lékaři v rámci několika studií zaměřili, byl zvýšený výskyt zápalu mozkových blan. Charlemagne Ouédraogo, ministr zdravotnictví v Burkině Faso, pro stanici BBC vyjádřil naději, že tato nová vakcína proti malárii by mohla být licencována již v příštích letech a jednalo by se o „mimořádně důležitý nový nástroj pro kontrolu malárie a záchranu mnoha životů“. 

Na boj proti malárii padly stamiliony dolarů

Přestože na hledání vakcíny už byly vynaloženy stovky milionů dolarů, finální výsledek je stále jen ve fázi pokročilého vývoje. Nadace Billa a Melindy Gatesových kupříkladu věnovala na boj proti malárii již přes 258 milionů dolarů. Nalézt účinnou vakcínu je však komplikované mimo jiné proto, že zimničky mají více než 500 genů a dlouhodobě se vyvíjejí spolu s lidmi. Díky tomu je ve hře obrovské množství jejich kmenů, které by se daly přirovnat k mutacím virů, o nichž se nyní často mluví.

Zatímco vakcína by byla zřejmě ultimátním řešením problému malárie, boj s ní je prováděn i skrze další prostředky. Mezi nejjednodušší a nejlevnější patří moskytiéry napuštěné insekticidem, vypouštění geneticky pozměněných neplodných komárů do přírody nebo preventivní antimalarika. Antimalarika však mají často nepříjemné vedlejší účinky. Antimalarikum Lariam u některých lidí způsobuje nepříjemné psychické stavy jako lariamovou paranoiu či úzkost. Celoplošné očkování je tak zřejmě jedinou cestou, jak se zbavit hrozby této nemoci.  

reklama

reklama