Přepišme učebnice: Stonehenge vypadalo úplně jinak, než nás učili!

Slavné Stonehenge bylo obklopené dalšími 17 svatyněmi, zjistili archeologové. Všechno je jinak...
Je Stonehenge krása, nebo kýč? - Obrázek 2
Je Stonehenge krása, nebo kýč? - Obrázek 2
Thinkstock

reklama

Stonehenge není sirotek

Známá megalitická stavba Stonehenge v jižní Anglii nestála v krajině jako osamělý monument, obklopena byla nejméně 17 dalšími svatyněmi. K tomuto překvapivému zjištění dospěli archeologové, kteří s pomocí moderních technologií zevrubně zmapovali okolí neolitického komplexu. O objevu dnes informovala britská média.

Týmy archeologů z univerzit v Birminghamu a Bradfordu, k nimž se připojili odborníci z Vídně, pomocí několika metod prozkoumali půdu v okolí Stonehenge. Celkem archeologové zmapovali oblast o rozloze 12 čtverečních kilometrů, kde až do hloubky tří metrů "nahlédli" pomocí přístrojů – magnetometru, podzemního radaru a 3D laserového scanneru.

"Tohle radikálně mění náš pohled na Stonehenge. V minulosti jsme byli toho názoru, že Stonehenge bylo osamocené, ale tak to nebylo... šlo o něco obrovského," popsal objev vedoucí projektu Vince Gaffney. Kromě základů 17 menších či větších kruhových svatyň v okolí kamenného kruhu archeologové objevili i 60 obřích kamenů nebo pilířů, které zřejmě byly součástí další neolitické svatyně Durrington Walls.

Při skenování půdy se odborníci zaměřili i nejrůznější umělé vyvýšeniny, příkopy, pohřebiště a zbytky dřevěných staveb. Jejich význam teprve budou dál zkoumat.

ČTK

 

Vlad Tepeš řečený Drákula

Archeologové tvrdí, že objevili Drákulovu hrobku!

reklama

reklama