Do Británie se po 60 letech vrátil kus tajemné stavby Stonehenge

Kus kamene ze Stonehenge byl ukraden. Vrátil se po více než půl století.
Už jste byli na Stonehenge?
Už jste byli na Stonehenge?
pixabay.com

reklama

Ukradený Stonehenge

Do Británie se po 60 letech vrátil kus kamene ze Stonehenge. Do USA ho tajně koncem 50. let minulého století odvezl pracovník firmy, která se tehdy podílela na zpevnění této megalitické stavby. Asi metr dlouhý váleček odvrtaný z obřího kamene v komplexu Stonehenge se do Británie vrátil už loni, nadace spravující tuto památku o něm ale podle zpravodajské společnosti BBC informovala až nyní. Kousek kamene může vědcům pomoci poodhalit tajemství původu této stále záhadné stavby.

"To poslední, co jsme čekali, bylo, že nám zavolá někdo z Ameriky a řekne, že má kus Stonehenge," popsala radostný údiv Heather Sebire z nadace English Heritage, která památku UNESCO spravuje. "Studium 'DNA' tohoto kusu kamene nám může pomoci zjistit, odkud sarsenové (pískovcové) obří kameny pocházejí," dodala.

Odkud pochází Stonehenge?

Původ menších kamenů z komplexu Stonehenge už vědci znají, přivezeny byly podle nich z jihozápadního Walesu. Zatím ale není jasné, odkud se na místo dostaly obří sarsenové menhiry.

Kus kamene ze Stonehenge odvezl do Spojených států Robert Phillips, který v roce 1958 pracoval jako zaměstnanec firmy Van Moppes. Ta se tehdy podílela na zpevňování menhirů a odvrtala z nich proto tři kusy, na jejichž místo pak experti vložili kovové pruty. Jeden z odvrtaných kusů si tajně odvezl Phillips, osud dalších dvou je stále neznámý. Nadace English Heritage proto vyzvala veřejnost, aby jí je pomohla najít.

Asi čtyři metry vysoké kameny, nazývané Stonehenge, jsou postaveny do kruhu nedaleko Salisbury v jihozápadní Anglii. Radiokarbonová metoda datování odhalila, že tam byly umístěny asi před čtyřmi až pěti tisíci let. Vědci se zatím neshodli na tom, k jakému účelu sloužily. Podle některých šlo o posvátné místo, podle jiných o astronomickou observatoř.

Text: ČTK

reklama

reklama