Schumacher: Nový dokument poodkryl soukromí zraněné legendy formule 1

Dlouho odkládaný dokument o legendě formule 1 si odbyl svou premiéru. Fanoušci tak získali nové informace o stavu Michaela Schumachera i jeho rodině.
Michael Schumacher v čase největší slávy
Michael Schumacher v čase největší slávy
Getty Images

reklama

15. září měl premiéru nový dokumentární film o jednom z nejslavnějších závodníků historie formule 1. Za všeříkajícím názvem Schumacher je schováno bezmála dvouhodinové svědectví o Michaelu Schumacherovi od prvního závodu přes ukončení kariéry až po návrat v roce 2010, kdy závodil za Mercedes.

Dokumentem nicméně prostupují i vzpomínky na závodníkův osobní život, díky kterým byl o film obrovský zájem ještě před svým uvedením. Očekávalo se totiž, že rodinní příslušníci a nejbližší přátelé z řad pilotů a funkcionářů formule 1 prozradí něco víc o aktuálním zdravotním stavu Michaela Schumachera. Po vážné nehodě na lyžích v prosinci 2013 totiž sedminásobného šampiona F1 veřejnost neviděla a dosud se mohla opírat jen o velmi nekonkrétní náznaky.

Nové detaily o Schumacherově stavu

Pokud se tedy ptáte, co lze na základě filmu Schumacher říci nového, nebude toho mnoho. Manželka Corinna, která byla Michaelovi oporou po dobu jeho závodní kariéry a jezdila s ním na většinu závodů, potvrdila, že její manžel je stále s rodinou. „Michael je tady. Jiný, ale je tady,“ říká v dokumentu Schumacherová a nepřímo tak potvrzuje domněnky, že návrat závodníka k normálnímu životu bude přinejmenším nesnadný. „Samozřejmě, že mi Michael každý den chybí. A nejen mně,“ dodává.

Michaelův syn Mick, který aktuálně závodí ve formuli 1 v týmu Haas, slova o svém otci rovněž nepřímo potvrdil. Nejvíce ho mrzí, že si nemohou společně promluvit o závodění a ve značně bolestné výpovědi označuje aktuální stav nefér v porovnání s tím, co zažívají ostatní děti se svými rodiči. „Myslím, že bychom si teď s tátou rozuměli jinak. Prostě proto, že mluvíme stejným jazykem. Závodním jazykem,“ dodává Mick na konci své zpovědi.

Konec nadějím na uzdravení?

On i Michaelova manželka tak v podstatě ukončují naděje, že by se mohl Schumacher objevit na veřejnosti a třeba i promluvit do dění ve formuli 1, jako tak činí řada bývalých závodníků. „Děláme, co můžeme, aby bylo Michaelovi lépe,“ prozrazuje Corinna a s největší pravděpodobností mluví o rehabilitacích či terapiích, které závodník podstupuje. „Ať se stane cokoliv, udělám všechno, co bude v mých silách,“ dodává odhodlaně ke konci dokumentu a jen těžko skrývá slzy. Podobně je na tom v závěru svého vystoupení v dokumentu také Mick, který by dal pochopitelně úplně všechno za to, aby se mohly věci vrátit do normálu.

Není to ale jen posledních 15 minut, které stojí za zhlédnutí. Film Schumacher nechává nahlédnout do duše úspěšného profesionálního závodníka, který toho má se svými předchůdci i následovníky mnoho společného. Dokument se nebojí přistoupit i ke kontroverzním momentům, především haváriím, které ve vypjatých chvílích v boji o titul mistra světa Schumacher zřejmě sám zavinil nebo byl jejich přímým účastníkem.

V jednu chvíli i jeho nejbližší spolupracovníci a tehdejší sokové polemizují nad tím, zda to Michael nepřehnal, a zejména David Coulthard odhaluje, že Schumacher byl jen málokdy ochoten připustit, že by se mýlil nebo jednoduše udělal chybu. Přesto dokument nesklouzává k jakékoliv dehonestaci dlouhou dobu nejúspěšnějšího závodníka F1. Vykresluje jej jako cílevědomého a pracovitého člověka, který se musel o své místo prát nejen na trati či v zákulisí formule 1, ale také na veřejnosti, aby chránil své soukromí a rodinu.

Povinnost pro fanoušky

Bez ohledu na to, zda v éře největší slávy u Ferrari patřil Michael Schumacher k vašim oblíbencům, či nikoliv, skrze dokument dostáváte možnost nahlédnout na dobu ne tak vzdálenou, a přesto v porovnání s aktuálním dění v F1 úplně jinou. Třeba takovou, ve které se nástup 22letého mladíka považoval za naprostý unikát. Jen pro kontext, aktuální aspirant na titul mistra světa Max Verstappen odstartoval do svého prvního závodu v sedmnácti. Podobných rozdílů oproti současnosti je ale v dokumentu přirozeně mnohem víc, byť si místy zachovává strukturu a střih fanoušky oblíbené dokumentární série F1: Touha po vítězství a i v tomto ohledu nabízí velmi zajímavé srovnání.

reklama

reklama