14. června 2021 00:15

Od randění ke kolektivní imunitě aneb proč se mladým lidem vyplatí očkování proti covidu-19?

Podle nejnovějších statistik se ukazuje, že mladší ročníky mají menší zájem o očkování proti nemoci covidu-19. Jenže vynechání očkování mladých lidí může mít dalekosáhlé následky.

Zatímco v prvních fázích očkování proti nemoci covid-19 se Česká republika potýkala spíše s problémem nedostatku vakcinačních dávek než s nezájmem obyvatelstva, s přechodem k mladší populaci se situace obrací. Dle statistik Ministerstva zdravotnictví se mladší ročníky do očkování příliš nehrnou a předpokládá se, že je to tím, že si řada mladších osob nemocí prošla, anebo ji neshledává jako životu nebezpečnou. Rozhodně ne tak moc jako právě starší lidé, kteří často trpí i nemocemi, kterých covid-19 dokáže efektivně využívat.

Argumentů k přesvědčení mladších ročníků k očkování je přesto celá řada. Pojďme se podívat na ty zcela nejzásadnější, které navíc budou zřejmě brzy podtrženy i legislativou EU.

1. Cestování

Podle aktuální situace to vypadá, že očkovaní budou mít mnohem jednodušší přístup do zahraničí, přičemž mladí lidé cesty do ciziny dokážou zúročit pro budoucnost svou i naši. Jedná se zde o studijní i výměnné pobyty, stáže a konference. Samozřejmostí je pak i „dovolenkové“ cestování, ale z odborného semináře si přivezete víc informací užitečných pro rozvoj v oboru. Fakt, že cestování mezi mladými hraje velkou roli, prokazuje velká poptávka po jednorázové vakcíně Jannsen, neboť prázdniny a doba dovolených se blíží a není čas čekat na druhou dávku jiných vakcín. A to i přesto, že jde o vakcínu s poměrně nízkou účinností.

2. Pracovní příležitosti

Tak jako někteří zaměstnavatelé dávají přednost nekuřákům před kuřáky (kuřáci mají kvůli pauzám na kouření často nižší efektivitu práce), se už vyskytují první náznaky, že očkování může být jedním z parametrů výběrového řízení a zvýšení šance na získání dané pozice. Některé podniky dokonce už dnes nabízejí očkovaným zaměstnancům výhody. Firma OP Tiger interně nabízí očkovaným 2 dny volna navíc.

3. Významné posílení imunity

I mladí lidé, kteří onemocněli nemocí covid-19, měli velké problémy s dlouhotrvajícími následky. Nekončili sice tak často v nemocnicích na urgentním příjmu či s kyslíkovou maskou na obličeji, ale měsíce trvající ztráta chuti a čichu kazila příjemné očekávání nejen z gurmánských posezení. „Mladým lidem bych řekl, že covid-19 vás nemusí zabít, aby zničil váš život,“ říká Jonathan Reiner, profesor lékařských věd na George Washington University.

4. Zabránění vzniku cytokinové bouře

Cytokinová bouře je složitý a nejednotný soubor jevů provázející těžká virová onemocnění se závažnými projevy. Vedle původce covidu-19, viru SARS-CoV-2 , způsobuje bouře terminální stavy například u MERS, SARS či těžké chřipky. Poškozuje plíce, ale i další vnitřní orány, třeba játra a ledviny,“ vysvětluje na svých stránkách První lékařská fakulta Univerzity Karlovy. Zjednodušeně se dá říci, že i kdyby očkovaný jedinec prodělal reinfekci, neměla by se u něj cytokinová bouře, tedy přehnaná a život ohrožující reakce organismu vyvinout. V případě mladých lidí se očekává, že po očkování se i nadále budou věnovat koníčkům, které mohou být z hlediska přenosu choroby rizikové. Stačí připomenout situaci, která nastala v klubu Techtle Mechtle.

5. Seznamování

Mít partnera očkovaného, či nikoliv? V právě probíhající antivakcinační kampani se na sociálních sítích objevují „zaručené“ příběhy o tom, kterak v přítomnosti očkovaného partnera přestávají fungovat elektrické přístroje a mění se aura. Není proto náhodou, že se k očkování mladí přiznávají i na seznamkách jako Tinder. Eliminují tak partnera, který se očkovaných bojí a zároveň likvidují potenciální třecí plochu budoucího vztahu.

6. Ochrana zdraví

„Mladí lidé ve věku 13 až 24 let, kteří používali e-cigarety, měli pětkrát vyšší pravděpodobnost diagnózy covid-19,“ odkazuje se CNN na studii zveřejněnou v Journal of Adolescent Health. Některé z nových mutací (varianta B 1.1.7) začínají ohrožovat mladší ročníky, které kvůli svému mládí mají o něco rizikovější chování. Vysoké procento proočkovaných by riziko nákazy či těžkého průběhu zásadně snížilo.

7. Kolektivní imunita

Pokud proočkovanost populace dosáhne 70–85 %, začne se projevovat kolektivní imunita. To neznamená, že není možné onemocnět, ale pravděpodobnost choroby se i pro neočkované prudce sníží. Očkování skrz všechny ročníky je tudíž extrémně důležité.

Americká Národní nadace pro infekční choroby jasně říká: „Nemoci, kterým lze předcházet očkováním, nezmizely. Viry a bakterie, které způsobují infekční nemoci a úmrtí, stále existují a mohou být přeneseny na ty, kteří nejsou chráněni vakcínami. Dospívající, kteří byli očkováni v raném dětství, ale jejichž imunita poklesla, jsou běžnými přenášeči infekce na kojence. V posledních letech došlo v USA k největšímu počtu případů černého kašle od roku 1959.“ Pokud by byly očkovány jen vybrané skupiny obyvatel, mohl by podobný problém nastat i s nemocí covid-19.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom