4. června 2021 00:10

Jak zastavit COVID-19: Nový experiment ukázal, kolik procent populace se musí naočkovat

Brazilští vědci provedli experiment, který by mohl být velmi nápomocný ve stanovení limitu proočkovanosti populace pro zastavení nemoci COVID-19.

S čím dál větším tempem očkování se chtě nechtě blíží moment, kdy se zájem lidí o vakcínu začne snižovat a odborníci začnou přepočítávat, zda je již proočkovaná dostatečná část populace k tomu, aby nemoc COVID-19 nebyla považována za zásadní problém.

Nápomocný jim může být experiment z Brazílie, kde obrovský propad v počtu úmrtí na onemocnění COVID-19 vědcům pomohl vypočítat cestu z pandemie. Při experimentu, který vedl brazilský vědecký ústav Instituto Butantã, naočkovali všechny dospělé obyvatele pětačtyřicetitisícového města Serrano čínskou vakcínou CoronaVac.

Stačí tři čtvrtiny populace

Vědci kvůli experimentu, který probíhal od února do dubna 2021, rozdělili město do čtyř oblastí, což jim pomohlo přesněji určit okamžik, kdy se virus přestává šířit. Výsledkem je zjištění, že na to, aby se epidemie dostala pod kontrolu, stačí naočkovat 75 procent dospělé populace.

Tento výsledek byl pro nás nejdůležitější, protože ukázal, že můžeme mít pandemii pod kontrolou, aniž bychom museli naočkovat úplně všechny,“ řekl ředitel výzkumu vědeckého institutu, Ricardo Palacios. Uvedl také, že klesly počty případů mezi nenaočkovanými dětmi a teenagery. Je tedy možné, že nebude potřeba zavírat školy.

Výhra pro čínskou vakcínu

Odborníci se ovšem u hranice 75 procent nezastavili a s očkováním pokračovali do chvíle, kdy obě dávky vakcíny dostalo celých 95 procent dospělých. A výsledky byly velmi povzbudivé: Lidí, kteří projevují nějaké příznaky onemocnění COVID-19, ubylo o 80 procent. Hospitalizovaných o 86 procent a smrtelných případů dokonce o 95 procent. Podle Palaciose bylo očkování navíc účinné i proti takzvané brazilské neboli Gamma variantě P1.

Výsledky vypadají pro vakcínu CoronaVac, kterou používají desítky rozvojových zemí, velmi slibně. Nedávno se okolo ní přitom vyskytly dohady poté, co v klinických testech v Brazílii, Indonésii a Turecku vyšla její účinnost mezi 50 a 90 procenty. Jde o tzv. inaktivovanou vakcínu, což znamená, že imunitní odpověď vyvolává s pomocí mrtvých částí viru.

Žádné vážnější vedlejší účinky

Experiment v Serraně byl podle jeho autorů prvním svého druhu na světě. Nebyly během něj hlášeny žádné vážné vedlejší účinky očkování a mezi těmi, u nichž od druhé dávky uběhlo víc než 14 dní, nikdo v souvislosti s COVID-19 nezemřel.

V Brazílii si přitom onemocnění jinak vybírá těžkou daň. K prvnímu červnu 2021 tam zemřelo už víc než 460 000 lidí. Proočkování zmíněných 75 procent dospělé populace je tam ale zatím velmi vzdálenou metou, dávek je totiž málo a vakcinace postupuje pomalu. Tamní senát proto zahájil vyšetřování prezidenta Jaira Bolsara, který je podle něj za nezvládnutí pandemie a nedostatečně rychlý očkovací program zodpovědný.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky očkování Brazílie vakcína koronavirus COVID-19 CoronaVac

Populární filmy na Prima Zoom