Pravda o pojídání psího masa v Koreji?

Přestože se psí maso v minulosti objevovalo v korejském jídelníčku, v moderní společnosti tohoto asijského národa již pro něj není místo.
Pes na trhu
Pes na trhu
Topi Pigula

reklama

Psí maso v Jižní Koreji

Psí maso už delší dobu nepatří mezi běžné pokrmy Jihokorejců, nicméně od začátku nového století jeho popularita prudce klesla a většinová společnost se začíná stavět proti jeho konzumaci. Podle výzkumu z roku 2017, psí maso nejí 70% obyvatelů Korejského poloostrova a většina mladých Korejců ho nikdy v životě neochutnala. Pes je v zemi nejpopulárnějším domácím mazlíčkem a jejich majitele můžeme nezřídka potkat v luxusních psích salónech, kde se jejich chlupatým přátelům dostává nejlepší péče.
Přesto v Koreji do jisté míry konzumace psího masa přetrvává. Momentálně nejběžnějším pokrmem z psího masa je bošintang (v překladu „výživná polévka“), který se jí především během horkých letních dnů. Restaurace nabízející toto menu ale většinou nenajdeme na hlavních třídách nebo propagované v reklamách, ale spíš schované v zadních uličkách, bez cedulí či nápisů.

Nejen Korea

Psí maso se konzumuje i v jiných asijských zemích, jako je například Čína nebo Vietnam, ovšem jedině v Jižní Koreji psi přímo chováni pro maso na speciálních farmách. V posledních letech jsou však tyto farmy zavírány a loni také poprvé v korejské historii soud shledal majitele takového zařízení vinným z ilegálního zabíjení psů. Nedlouho po tom byla zavřena největší farma tohoto druhu v Taepyeongu, která dodávala psí maso do restaurací po celé Koreji.

Sám prezident Moon Jae In adoptoval nového „Prvního psa“ z útulku organizace pro práva zvířat CARE. Tato organizace se mimo jiné také silně staví proti prodeji psího masa a prezidentova spolupráce s hnutím je vyjádřením nesouhlasu s tímto obchodem. Starosta Soulu se zase vyjádřil, že se jim podařilo zavřít množství psích restaurací v hlavním městě a že se bude snažit zbavit se chovných farem na jeho území.
Je tedy jasné, že konzumace psího masa v Koreji spěje k zániku, nicméně bude ještě potřeba zavést množství přísných opatření, aby byl jeho prodej zcela zakázán.
Text: Klára Burešová

reklama

reklama