19. července 2020 02:45

Budoucnost lékařství: Chirurg byl 15 kilometrů od těla, které operoval

Jak provést akutní operaci ve chvíli, kde je specialista nedostižně daleko? V budoucnu bude řešením operace přes 5G síť.

5G sítě v zajetí hoaxů

Pamětníci si možná vzpomínají na hoaxy, které letěly světem, a staly se dokonce podnětem pro vědecké studie, které tvrdily, že přikládáním mobilního telefonu k hlavě riskujeme rakovinu mozku. Mobil je totiž zářič elektromagnetického vlnění. Dnes už to vypadá jako naprostá hloupost, ale není to tak dlouho, co velká skupina lidí brala podobnou bizarnost naprosto vážně. A hoaxy, jak známo, se šíří rychleji než pravda. Podobně, jako nyní 5G sítě. Manipulátoři a obchodníci se strachem využívají neznalosti technických detailů a tvrdí, že vysílání na nových frekvencích není vědecky prozkoumané, nebo naopak, že vědci jejich škodlivost potvrdili. Jedná se o hloupost, neboť ony „nové“ frekvence (v Evropě se jedná o 700 MHz, 3,4 až 3,8 GHz a milimetrové vlny v pásmu 24,25 až 27,5 GHz) jsou využívané a zdravotní negativa nikde prokázána nebyla.

Extrémně rychlý přenos

5G, tedy pátá generace bezdrátových systémů, zcela zásadním způsobem zrychlí přenos dat a tím i jejich objem. Zasekávající se video v mobilu nebo složité načítání stránek by se v případě 5G sítí stalo minulostí. Televizní stanice CNBS uvádí jednoduchý příklad. Zatímco na 3G síti byste dvouhodinový film stahovali zhruba 26 hodin a na 4G síti už by to bylo jen 6 minut, na 5G síti by šlo o pouhopouhé tři a půl vteřiny.

Smartfony se tak stanou neuvěřitelně nabušenými mašinami. Nejde jen o běžný uživatelský komfort, stonásobné zrychlení přináší i zcela netušené možnosti v obrovském množství odvětví. Autonomní auta budou moct přenášet a zpracovávat obrovské množství informací v reálném čase, což je pro bezpečnost provozu extrémně důležité. Těší se na to hráči on-line her i milovníci internetu věcí. Jeden z příkladů, který teď v počátku 5G sítí působí až neuvěřitelně, ale nesouvisí se zábavou, ale s lékařstvím.

Operace na dálku

Představte si, že nutně potřebujete lékařský zákrok. Situace je kritická, ideální operatér je ale v New Yorku, zatímco vy ležíte v nemocnici ve Štrasburku. Podobná situace už nastala v roce 2001 a jednalo se o laparoskopickou cholecystektomii, tedy odstranění žlučníku. Tehdy šlo o přelomovou operaci, která ukázala, že operovat na dálku je možné. Přesto bylo hlavním rizikem akce pomalé připojení, neboť je v invazivní chirurgii nejdůležitější schopnost lékaře okamžitě reagovat na změny v průběhu zákroku.

Velkým krokem vpřed se tak stala nedávná testovací operace (tentokrát už v režii 5G), která se konala na vzdálenost 15 km. Tentokrát nešlo o žlučník, nýbrž o extrémně přesný zákrok na hlasivkách – pro jistotu samozřejmě na mrtvole. Ukázalo se, že podobné rychlé a přesné zákroky jsou možné, a vše nasvědčuje tomu, že se 5G připojení v budoucnu stane normou, s níž by mohlo jít dosáhnout i do vesmíru – konkrétně k astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici, která krouží ve výšce kolem 400 km nad zemí (a kritická situace vyžadující lékařský zákrok už tam mimochodem nastala).

Tento způsob rychlé lékařské pomoci může být nasazen i v rámci živelních katastrof nebo v situaci velmi silných, kapénkově se přenášejících patogenů. Odpůrci 5G sítí to bezesporu nebudou slyšet rádi, ale i oni se mohou dostat do situace, kdy jim extrémně rychlý přenos dat může zachránit život.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom