Lidský kanibalismus – stojí z hlediska nutričního za to sníst bližního svého?

Kolik kalorií poskytnou jednotlivé části lidského těla? Jak je to s lidským kanibalismem?
Mlčení jehňátek
Mlčení jehňátek
Orion Pictures

reklama

Kanibalové mezi námi

Tvářit se, že kanibalové jsou jen extrémně výjimečnou lidskou úchylkou typu kanibala Hannibala, by bylo lhaním si do kapsy. Archeologové dokázali, že kanibalismus procházel prehistorií a nejen lovci lebek na Nové Guineji si pochutnávali na mozcích ulovených nepřátel. Podobné to bylo při občanské válce v Kongu, kdy vítězové jedli orgány poražených nepřátel s vírou, že na ně přejde jejich síla a odvaha. Fakt, že by měli jíst své vítězné souvěrce, kteří byli z hlediska této zvrácené logiky úspěšnější, jim zřejmě na mysl nepřišel. Kanibalismus je znám od australských Aboriginců i evropských Keltů.

Hannibal
Autor: NBC Hannibal

Jiným případem jsou situace krutého hladu. Příkladem může být Stalinem vyvolaný hladomor na Ukrajině, během kterého v letech 1932–1933 hladem zemřelo něco mezi 7 a 10 miliony lidí. Udávané číslo je oficiálním ukrajinským odhadem z roku 2003. Tehdy nařízení sovětské vlády, lidově zvané „ruský zákon pěti klásků“, zakazovalo jakýkoliv obchod v rolnických oblastech, pozastavilo se zásobení vesnic potravinami, pronásledovalo se a trestalo pobytem v gulagu, 10 roky vězení nebo smrtí zastřelením jakékoliv použití obilí i pro zaplacení práce v oblastech, které nesplnily plány odvodu obilí. Tehdy se na tržištích objevovala lidská těla přímo určená ke konzumaci. Prodávající byli mimo jiné rodiče, kteří nebyli schopní pozřít vlastní děti a doufali, že za utržené peníze si mohou koupit nějaké jiné potraviny.

Děti vybírají zmrzlé brambory z pole kolchozu, Doněcká oblast, 1933.
Autor: Volné dílo Děti vybírají zmrzlé brambory z pole kolchozu, Doněcká oblast, 1933.

Výživová hodnota lidského masa

Podíváme-li se na pojídání člověka okem nutričního specialisty, dojdeme k závěru, že nejlépe je na tom svalovina stehen. Alessandra Potenza na webu https://www.theverge.com/ udává pro tuto část těla 13 354 kalorií. Srovnáme-li ledviny s pouhopouhými 376 kaloriemi třeba s mozkem, který jich dodá 2706, tak je jasné, proč vyjídání lebek bylo docela „v kurzu“. Srdce, pro mnohé sídlo duše, není z hlediska výživnosti nic moc – pouhopouhých 650 kalorií. „Po sloučení všech orgánů dohromady můžete v podstatě nalepit na lidskou mrtvolu nutriční značku, která zní: 125 822 kalorií," píše Potenza.

Mamut. Zvíře minulosti a možná i budoucnosti.
Autor: istockphoto.com Mamut. Zvíře minulosti a možná i budoucnosti.

Raději mamuta než člověka

Archeolog James Cole chtěl porovnat naši výživovou hodnotu s hodnotou ostatních zvířat, o kterých je známo, že byla konzumována našimi předky. Analyzoval literární údaje týkající se svaloviny (nutriční hodnota vnitřních orgánů prehistorických zvířat nebyla publikována). Zjistil, že svaly mamutů poskytnou 3 600 000 kalorií, srstnatého nosorožce 1 260 000 kalorií a jelena 163 680 kalorií. Ve srovnání s mužskými svaly můžete získat jen 32 376 kalorií. Jasně to ukazuje, že z hlediska výživového by potravní specialista – kanibal – neměl zrovna na růžích ustláno.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama