Jak vám hormonální antikoncepce zajistí nekvalitního otce dětí?

Partnera si vybíráte čichem. Jenže nesmíte své tělo mást hormonální antikoncepcí. Pak riskujete dítě s menší imunitou.
Zdravé nebo nemocné?
Zdravé nebo nemocné?
pixabay.com

reklama

Test smradlavých triček

Šlo o vědecký test v jehož průběhu nosili mladí mužové 2 dny a dvě noci stejné tričko, nesměli používat parfémy ani parfémovaná mýdla a trička se nesměla prát. Následně se propocená trička předložila ženám, které si podle pachu měly vybrat, které z nich jim voní nejvíc, tedy který muž je pro ně podle čichu lákavý a ejpřitažlivěji. Test,který proběhl roku 1995 výzkumnou skupinou C. Wedekinda ukázal, že  ženy, jež nebyly pod vlivem hormonální antikoncepce, si vybraly trička mužů, které jsou k jejich osobním genům imunologicky vzdálení. To znamená, že jejich případní potomci mají širší rozpětí (variabilitu) imunity, což je pro děti výhoda. Čich žen užívající hormonální antikoncepci byl zmaten a tak si ženy - testerky následně vybíraly trička jedinců, jejichž genová (ve smyslu imunologická) výbava  jim byla nejbližší.

Ženy neužívající hormonální antikoncepci jako příjemnější volily vůni muže v alelách MHC odlišnější, u uživatelek však byly pozorovány preference pro muže MHC podobnější,“ píše Markéta Josková v bakalářské práci Vliv hormonální antikoncepce na preference při výběru partnera, reprodukci a sexuální satisfakci ve vztahu. 

Čichová erotika u tyče

Pro laika je možná mnohem zajímavější test provedený na ženách vydělávající si tancem u tyče. Z filmů to zná snad každý, velmi spoře oděná lidská samička se vlní u tyče a lidští samečci ji zahrnují penězi za „umělecké představení“, jak se obvykle nazývá erotická show. Navzdory reklamám podle kterých se žena v období menstruace cítí svěže a může si užívat život naplno, si dívka v ovulační fázi cyklu vydělala nejvíce. Voněla jako žena připravená k početí, což muže zřejmě nevědomky (podprahově) přitahovalo. Psycholog Radim Honzák v Deníku N udává, že zatímco průměrný výdělek tanečnice je 35 dolarů za hodinu, ovulující žena si vydělá výrazně více – 52 dolarů. Menstruující žena naopak na svém cyklu prodělá, „plat“ jí klesne na průměrných 27 dolarů. „Pokud ale tanečnice užívá hormonální antikoncepci, je po celý měsíc stále stejně (ne)atraktivní a bere o něco méně než průměr,“ udává R. Honzák. Z průměrných 35 dolarů hodinové mzdy za celý měsíc, kdy je v částce zahrnut zisk ze všech fází cyklu, klesle hormonálně „ochráněná“ dívka na 27 dolarů. Znamená to, že neplatí mýtus, že lidé mají špatný čich.
 
Pomiňme pro tuto chvíli rizika užívání hormonální antikoncepce, jako je možný nárůst obezity či vyšší riziko srdečních či oběhových komplikací. Užívání hormonální antikoncepce evidentně zvyšuje riziko (z hlediska imunologického, tedy zdravotního) nevhodného partnera, což je další možný stresor partnerského soužití. Velmi obecně a až vulgarizujícím způsobem řečeno – věčně nemocné dítě nikomu na náladě nepřidá.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama