Hodina hraní počítačových her zlepšuje fungování mozku, ukázal výzkum

Pokud hrajete počítačové hry, možná si určitého vlivu na pozornost a mozkovou aktivitu všímáte. Zajímavý výzkum však potvrdil, že trocha pařanství nám může být opravdu užitečná!
Mozková aktivita při hraní her výrazně narůstá...
Mozková aktivita při hraní her výrazně narůstá...
istockphoto.com

V poslední době se výzkumů na podporu počítačových her sešlo více – nedávno jsme psali o kladných návycích, které si pařící děti vytvářejí pro budoucí kariéru. Tím však pozitivní vliv her nekončí, neboť se dnes podíváme na další studii, tentokrát z Číny. Ta se zaměřila na proměnu kognitivních výkonů těch jedinců, kteří se oddávají hraní i pouhou jednu hodinu – a, jak už možná tušíte, výsledky jsou nezanedbatelné.

Pozornost a aktivita mozku

Celkem 29 čínských studentů se účastnilo zajímavého experimentu. Jednalo se pouze o muže, což pravděpodobně souvisí s tím, že vstupním požadavkem byla vysoká úroveň v oblíbené online hře League of Legends. Konkrétně bylo požadováno, aby se tito téměř profi hráči nacházeli mezi nejlepšími sedmi procenty všech hráčů a měli s hraním akčních her alespoň dvouletou zkušenost. K nim byli doplněni hráči, kteří naopak nehrají déle než půl roku a nacházejí se v nejnižších patrech tabulek této hry.

Před zahájením hraní a po jeho skončení museli participanti podstoupit test vizuální pozornosti. Na obrazovce se na různých místech objevoval čtverec a studenti ho měli co nejrychleji lokalizovat. Během tohoto testu byla také měřena mozková aktivita prostřednictvím EEG. Cílem bylo zjistit, jak efektivně dokážou participanti využívat svůj mozek – což se v tomto případě definovalo jako zaměření na to podstatné (čtverec) a ignorování ostatních, rušivých vjemů.

Hodina hraní stačí

A jak tento experiment dopadl? Před zahájením hraní dosahovali pravidelní hráči výrazně lepších výsledků nežli sváteční pařani; jejich pozornost i celková mozková aktivita byla vyšší. Jenže stačila hodina hraní a druhá vlna měření dopadla poměrně překvapivě. Obě skupiny se oproti původním výsledkům o něco zlepšili, jenže nyní se ne-hráči svým zkušenějším kolegům bezezbytku vyrovnali, a to jak v pozornosti, tak i v mozkové aktivitě!

Tyto výsledky lze interpretovat tak, že pouhá hodina hraní dokáže mozek nastartovat a povzbudit k vyšším výkonům. Pravidelní hráči možná mají takto zrychlený mozek i jindy (což naznačují výsledky prvního měření, před započetím herní hodiny), ale to už jsou trochu spekulace – zatím se totiž neví, jak dlouho tento efekt vydrží. I lidé, kteří nemají ve svém repertoáru trávení času hraní počítačových her, však mají šanci přínosů paření využít. Takže, honem ke strojům!

Text: MS

reklama