Hodina hraní počítačových her zlepšuje fungování mozku, ukázal výzkum

Pokud hrajete počítačové hry, možná si určitého vlivu na pozornost a mozkovou aktivitu všímáte. Zajímavý výzkum však potvrdil, že trocha pařanství nám může být opravdu užitečná!
Mozková aktivita při hraní her výrazně narůstá...
Mozková aktivita při hraní her výrazně narůstá...
istockphoto.com

reklama

V poslední době se výzkumů na podporu počítačových her sešlo více – nedávno jsme psali o kladných návycích, které si pařící děti vytvářejí pro budoucí kariéru. Tím však pozitivní vliv her nekončí, neboť se dnes podíváme na další studii, tentokrát z Číny. Ta se zaměřila na proměnu kognitivních výkonů těch jedinců, kteří se oddávají hraní i pouhou jednu hodinu – a, jak už možná tušíte, výsledky jsou nezanedbatelné.

Pozornost a aktivita mozku

Celkem 29 čínských studentů se účastnilo zajímavého experimentu. Jednalo se pouze o muže, což pravděpodobně souvisí s tím, že vstupním požadavkem byla vysoká úroveň v oblíbené online hře League of Legends. Konkrétně bylo požadováno, aby se tito téměř profi hráči nacházeli mezi nejlepšími sedmi procenty všech hráčů a měli s hraním akčních her alespoň dvouletou zkušenost. K nim byli doplněni hráči, kteří naopak nehrají déle než půl roku a nacházejí se v nejnižších patrech tabulek této hry.

Před zahájením hraní a po jeho skončení museli participanti podstoupit test vizuální pozornosti. Na obrazovce se na různých místech objevoval čtverec a studenti ho měli co nejrychleji lokalizovat. Během tohoto testu byla také měřena mozková aktivita prostřednictvím EEG. Cílem bylo zjistit, jak efektivně dokážou participanti využívat svůj mozek – což se v tomto případě definovalo jako zaměření na to podstatné (čtverec) a ignorování ostatních, rušivých vjemů.

Hodina hraní stačí

A jak tento experiment dopadl? Před zahájením hraní dosahovali pravidelní hráči výrazně lepších výsledků nežli sváteční pařani; jejich pozornost i celková mozková aktivita byla vyšší. Jenže stačila hodina hraní a druhá vlna měření dopadla poměrně překvapivě. Obě skupiny se oproti původním výsledkům o něco zlepšili, jenže nyní se ne-hráči svým zkušenějším kolegům bezezbytku vyrovnali, a to jak v pozornosti, tak i v mozkové aktivitě!

Tyto výsledky lze interpretovat tak, že pouhá hodina hraní dokáže mozek nastartovat a povzbudit k vyšším výkonům. Pravidelní hráči možná mají takto zrychlený mozek i jindy (což naznačují výsledky prvního měření, před započetím herní hodiny), ale to už jsou trochu spekulace – zatím se totiž neví, jak dlouho tento efekt vydrží. I lidé, kteří nemají ve svém repertoáru trávení času hraní počítačových her, však mají šanci přínosů paření využít. Takže, honem ke strojům!

Text: MS

reklama

reklama