Hrajete počítačové hry? Tak tenhle článek ukažte šéfovi. Nebo nasdílejte

Psychologové by asi nesouhlasili, ale fakta mluví jasně.
Budoucí skvělí zaměstnanci?
Budoucí skvělí zaměstnanci?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pařící děti

U dětí, které si na počítači hrají přibližně dvě hodiny týdně, je jasně viditelný trend, že jim to prospívá. Hraním si totiž podle psychologů z University of Glasgow, kteří tento fenomén zkoumali, vytvářejí důležité schopnosti a návyky, které z nich dělají ideální zaměstnance 21. století. Právě po lidech s takovými vlastnostmi současný systém nejvíce prahne.

Podle hlavního autora studie, Matta Barra, moderní počítačové hry, jako je třeba série o archeoložce Laře Croft nebo Minecraft, umí povzbuzovat kritické myšlení a současně učí mladé lidi, jak řešit problémy – i to, jak neztrácet čas hledáním slepých cest. Jde zkrátka o nástroj, který, když se správně používá, může mladému rozvíjejícímu se mozku značně pomoci.

Nejednoznačný výsledek

Tato studie byla poměrně malá, vznikla na vzorku pouhých 36 studentů, ale zase jejich chování studovala dlouhodobě a značně detailně. Autoři přesto přiznávají, že aby byly její výsledky lépe přijatelné, měli by ji otestovat na značně větším počtu osob. Tuto skupinu vědci rozdělili do dvou podskupin; jedna měla hrát dvě hodiny týdně osm různých her, druhá nesměla hrát vůbec.

Po osmi týdnech vědci testovali, jak se zlepšily/zhoršily schopnosti studentů v řešení problémů; ověřovali to na testech, které mají k dispozici velké korporace k přijímání nových zaměstnanců. Výsledek by jednoznačný – ti studenti, kteří hráli, měli výrazně lepší schopnosti než ti, kteří museli od her abstinovat.

Tato studie nijak neřešila to, kolik času stráveného nad hrami už je příliš mnoho; autoři schválně zvolili poměrně malý časový úsek, kdy lidé měli hrát. Řada jiných studií právě před nadměrným hraním intenzivně varuje; je mnohokrát ověřené, že víc než tři hodiny denně strávené před monitorem mají celou řadu destruktivních účinků – od tloustnutí přes horší výkon a koncentraci až po vznik různých psychických problémů a narušení procesů zisku a změny v mozku dospívajícího člověka.

Text: MK
 


 


 


 


 


 

Reklama
Reklama