1. března 2021 01:00

Adolf Hitler byl obrovským fanouškem Vinnetoua. Siouxy jmenoval čestnými Árijci

Nacistický vůdce Adolf Hitler miloval knihy Karla Maye o indiánech. Vinnetou mu připadal jako dokonalý válečník, který ztělesňoval jeho vysněné Německo.

Když psal německý spisovatel Karel May na konci 19. století svou sérii knih o Vinnetouovi, netušil, co tím způsobí. Hrdinové jeho knih o Divokém západu posloužili Němcům jako idealizovaný vzor už na začátku 20. století, kdy se zhoršujícími se podmínkami ve velkých městech začali lidé organizovat útěky do přírody.

Vůbec největším Vinnetouovým fanouškem se ale stal Adolf Hitler. Vinnetou mu připadal jako dokonalý válečník, který ztělesňoval jeho vysněné Německo. Tím to ale nekončilo – nacisté si vybrali kmen Siouxů (Lakotů) za nejlepší indiány, jakési „nadindiány“, a Hitler je dokonce jmenoval čestnými Árijci.

Indiáni se v době nacismu stali předobrazem ideálů, které si podle tehdejších velitelů měli osvojit zejména mladí chlapci vychovávání k čistotnosti a absolutní poslušnost náčelníkovi – nebo vůdci. Mělo je to připravit do boje, naučit je, jak být statečnými vojáky. „Až budou staré generace sotva chodit, mladí jejich práci převezmou a budou v ní pokračovat,“ hřímal Hitler z tribuny k nadšeným posluchačům.

Gojko Mitić, východoněmecký Brad Pitt

Nejpodivnější na tom ale je, že fascinace indiány s pádem třetí říše neskončila. Po druhé světové válce se v západním Německu chopili tématu filmoví tvůrci a výsledkem je nezapomenutelná série o Vinnetouovi a jeho bílém příteli Old Shatterhandovi.

Skutečnost, že Vinnetoua hrál Francouz (Pierre Brice), exteriéry se točily v tehdejší Jugoslávii a se skutečnou kulturou indiánů neměly snímky nic společného, přitom byla úplně jedno. Na oblíbenosti filmů jako Poklad na Stříbrném jezeře, Vinnetou – Rudý gentleman nebo Vinnetou – Poslední výstřel to dodnes nic nemění.

Hnutí oslavující svobodné severoamerické kmeny paralelně prosperovalo i v nově vzniklé Německé demokratické republice. Kina zde byla plná filmů o indiánech, v nichž hrál vůbec nejslavnější herec, který se kdy objevil na východoněmeckých plátnech, Srb Gojko Mitić. Svalnatý představitel odvážných indiánů (a nakonec i samotného Vinnetoua) se stal v 60. a 70. letech v NDR jednoznačným sexsymbolem. Z dnešního pohledu to byl takový „východoněmecký Brad Pitt“.

Fenomén Vinnetou

Co způsobilo, že se Vinnetou, románová postava z příběhů Karla Maye, stal německým lidovým hrdinou? Proč se každý rok tisíce Němců převlékají za indiány? Právě na tyto otázky se ptá rodilý kanadský indián v dokumentu Fenomén Vinnetou.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom