Mléčnou dráhu zničí kolize s rychle se blížící galaxií. Vědci popisují, kdy a jak zkáza proběhne

Naši mléčnou dráhu čeká v budoucnosti dramatický vývoj a bohužel i zánik. Neodvratně ji totiž pohltí galaxie Andromeda, která se blíží rychlostí 100 km za vteřinu.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak funguje vesmír V 3 - kolize

reklama

Pokud vás trápí, že zhruba za 12,4 miliardy let se ze Slunce stane chladný bílý trpaslík, možná se děsíte zbytečně. Vesmírnému pozorovateli se totiž už za čtyři až 4,5 miliardy let naskytne v oblasti Mléčné dráhy úchvatný pohled.

Obří spirální galaxie známá pod katalogovým označením Messier 31 nebo také NGC 224, která se dnes nachází asi 2,5 milionu světelných let daleko v souhvězdí Andromedy, v průběhu několika set milionů let trvající kolize Mléčnou dráhu zcela zdemoluje a nakonec ji pohltí.

Při srážce Mléčné dráhy s galaxií Andromeda se srazí i dvě černé díry
Autor: Discovery Enterprises Při srážce Mléčné dráhy s galaxií Andromeda se srazí i dvě černé díry

Není úplně jasné, co po mezihvězdné kolizi vznikne, ale podle časopisu Science News to bude nová elipsovitá galaxie pracovně pojmenovaná Milkomeda.

Stejně jako naše Mléčná dráha, má i galaxie Andromeda ve svém středu obří černou díru, jen je 25krát větší – její hmotnost odpovídá 100 milionům Sluncí. I to je ale málo ve srovnání s největšími vesmírnými monstry. V centru galaxie OJ 287 trůní supermasivní černá díra o váze 18 miliard solárních hmotností a černá díra v galaxii NGC 4889 má dokonce 21 miliard hmotností Slunce, což je 5 000krát více, než naše černá díra Sagittarius A.  

Galaxii Mléčná dráha čeká v budoucnu neslavný konec
Autor: iStock Galaxii Mléčná dráha čeká v budoucnu neslavný konec

Kolize černých děr

Když splynou dvě monstrózní černé díry, vezmou s sebou prach a plyn, což přinese další materiál a nově vzniklá černá díra se může začít „vykrmovat“. Kombinace kanibalismu a čerstvých zásob „potravy“ pak umožňuje černým dírám narůst do gigantických rozměrů.

Podobným způsobem mohla kdysi vyrůst i obří černá díra Sagittarius A ležící ve středu naší galaxie. Ve srovnání s dalšími supermasivními černými dírami je ale ta naše malá a bude dále růst.

Síly, které formují vesmír kolem nás, můžete poznat díky dokumentární sérii Jak funguje vesmír každé pondělí na Prima ZOOM.

reklama

reklama