4 nejbizarnější snímky z vesmíru: Rok 2019 přinesl i selfíčko z Marsu

I vesmír dokáže pobavit a několik fotek, které se NASA podařilo během loňského roku ukořistit, je toho nesporným důkazem. Co se mimo naši planetu odehrálo vzrušujícího?
Atmosféra na Jupiteru je vážně úchvatná.
Atmosféra na Jupiteru je vážně úchvatná.
NASA

reklama

Ani v roce 2019 NASA nelenila a pořídila obrovské množství záběrů z těch nejvzdálenějších koutů vesmíru. K přelomu roku se BBC podařilo dát do kupy ty nejzajímavější a leckdy i nejobskurnější obrazy, které se k nám z vesmíru dostaly. Co jsme tedy mohli za minulý rok vidět?

Vesmírný sněhulák

Tahle podivná planetka vystřídala hned několik názvů. Od prvotního označení MU 69 se dočkala jména Ultima Thule, aby se prozatím ustálila na názvu Arrokoth. Podivná struktura v celkové délce kolem 35 kilometrů vznikla srážkou dvou těles ve velmi pomalé rychlosti; to vedlo k jejich spojení v takzvané kontaktní binární těleso. Tvarem tak připomíná sněhuláka složeného ze dvou koulí, navíc je od Země vzdálená 6,6 miliardy kilometrů, čímž patří mezi nejvzdálenější tělesa, k nimž se vyslané sondy zatím dostaly.

Vesmírné těleso na kraji sluneční soustavy připomíná sněhuláka zcela jasně.
Autor: NASA Vesmírné těleso na kraji sluneční soustavy připomíná sněhuláka zcela jasně.

Selfíčko z Marsu

Sonda Curiosity zkoumá povrch Marsu už pěkných pár let, což však neznamená, že by se jí netýkaly trendy na planetě Zemi. A tak se nezdráhala během průzkumu kráteru Gale pořídit selfie – tedy fotku sebe sama, jak povrch červené planety prozkoumává! Podívejte se sami, a pokud budete z obrázku zmateni, vězte, že rameno se selfie kamerou bylo digitálně odstraněno, a tak ho vidět nemůžete.

Sonda Curiosity umí na Marsu zařádit.
Autor: NASA Sonda Curiosity umí na Marsu zařádit.

Úžasná atmosféra na Jupiteru

Sonda Juno v posledních letech nahradila svého předchůdce s názvem Galileo ve sledování největší planety naší sluneční soustavy. Postupem času jsme se od ní dočkali řady krásných záběrů Jupitera, mezi něž patří i fascinující atmosférické oblaky plynného obra. V tomto případě se jednalo o proudy na severní polokouli planety, které vytvářejí vpravdě nenapodobitelné výjevy.

Atmosféra na Jupiteru je vážně úchvatná.
Autor: NASA Atmosféra na Jupiteru je vážně úchvatná.

Plachtění v kosmu

A zmínit musíme i fascinující vesmírnou plachetnici, o níž jsme také psali. Projekt LightSail vynesl na naši orbitu speciální sondu, která se pohybuje pomocí energie získané ze solární plachty. Její využití slunečního větru v podobě fotonů představuje originální a desítky let spekulované přenesení tradičních mořeplaveckých pravidel do vesmíru; i proto jsou fotky této plachetnice skutečně úchvatné!

Projekt LightSail je s vesmírnou plachetnicí úspěšný.
Autor: NASA Projekt LightSail je s vesmírnou plachetnicí úspěšný.

Text: MS

reklama

reklama