VIDEO ze kterého mrazí: BBC nafilmovala z drona Osvětim

Tento týden uplynulo 70 let od osvobození Osvětimi. BBC to připoměla znepokojivě krásným videem...
Dron nad Osvětimí
Dron nad Osvětimí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koncentrační tábor Auschwitz je bezesporu místem, kde zemřelo nejvíc lidí. V táboře o rozměrech pár tisícovek metrů čtverečních bylo během čtyř let povražděno 1,1 milionů lidí, většinou Židů.

Dnes z celého tábora smrti zbývá jen torzo, zachovalo se tu již jen 45 zděných a 22 dřevěných stavení. Patrné jsou také zbytky plynových komor a kremačních jam na pece. Dobové je také oplocení, komíny a základy nedochovaných domů.

Tábor byl osvobozen 27. ledna 1945 vojáky Rudé armády – ale svobody se dočkalo dočkalo pouhých 7000 vězňů... K výročí osvobození načila BBC video, které se na Aschwitz dívá z létajícího drona – záběry jsou velmi působivé:

Osvětim nafilmovaná z drona

Proč občas píšeme Osvětim a jindy Auschwitz?

Může za to politika. 27. června 2007 Výbor pro světové dědictví UNESCO zasedající na Novém Zélandu rozhodl na základě žádosti Polska a Izraele o změně názvu na Auschwitz-Birkenau. Německý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor (1940–1945). Původní název: Koncentrační tábor Osvětim-Březinka navrhli Poláci změnit poté, co se mnohokrát v zahraničním tisku a médiích objevilo ve spojení „polský vyhlazovací tábor“ (Anglie, Francie, USA, Německo, Itálie, Bulharsko, Rusko, Kanada a další), které mohlo naznačovat, že za holocaust v Osvětimi byli zodpovědní Poláci. (wiki)

Reklama
Reklama