Rotační kulomet Gatling vznikl z humánních důvodů – měl urychlit bitvy a zkrátit utrpení

Rotační kulomet je mnohem starší, než si možná myslíte. Jeho vynálezce Richard Jordan Gatling si od něj sliboval urychlení bitev a zkrácení utrpení armád na bojišti.
Vylepšený Gatlingův kulomet
Vylepšený Gatlingův kulomet
profimedia.cz

reklama

„Napadlo mě, že kdybych mohl vymyslet stroj, zbraň, který by mohl svou rychlostí střelby umožnit jednomu muži vykonat totéž, co stovce, že by do značné míry nahradil nutnost velkých armád a v důsledku toho by se velmi snížily ztráty v bitvách a v důsledku nemocí,“ prohlásil o svém novém vynálezu Richard Jordan Gatling.

Když vezmeme v úvahu, že v 19. století šla většina vojenských ztrát na vrub infekčních nemocí a jen menší část obětí zahynula přímo v boji, mohlo se Gatlingovo uvažování ve své době zdát logické.

Triumf techniky

Svůj první prototyp rotačního kulometu sestrojil americký vynálezce Gatling už v roce 1861. V témže roce začala americká občanská válka, v Praze se narodil propagátor sportu Jiří Stanislav Guth-Jarkovský a vyšlo druhé rozšířené vydání Erbenovy kytice.

Součástí patentu podaného v roce 1865 byl i tento nákres
Autor: Wikimedia Commons/volné dílo Součástí patentu podaného v roce 1865 byl i tento nákres

Gatlingův kulomet byl tvořen několika hlavněmi s vlastní nábojovou komorou. Hlavně byly uspořádány symetricky kolem středové hřídele.

Náboje se podávaly shora trychtýřem nebo pomocí zásobníku, při pootočení svazku hlavní se náboj zasunul do prázdné nábojové komory, poté se vystřelil, vystřelená nábojnice se vytáhla a vyhodila. Střelec jenom otáčel klikou a pomocníci přisypávali další střelivo. Podívejte se, jak to celé fungovalo:

Oblíbená zbraň

Kulomet Gatling dosahoval kadence až 300 ran za minutu, záleželo to ovšem na rychlosti otáčení klikou. Roku 1862 Gatling svůj kulomet patentoval, takže jeho kulomet mohl být uplatněn ve válce Severu proti Jihu. S úspěchem se ale objevil v mnoha dalších konfliktech, takže jeho účinnost okusili třeba Zuluové, beduíni nebo mahdisté.

Také carské Rusko bylo novinkou nadšeno a zakoupilo 400 těchto kulometů, aby je s úspěchem použilo proti turkmenské jízdě ve Střední Asii.

Princip rotačního kulometu se používá dodnes a nejlepší rotační kulomety dokážou chrlit náboje neskutečnou rychlostí až 6 600 nábojů za minutu – každou sekundu tedy vypálí 110 ran. 

Dnes nejrozšířenějšími vysokokadenčními rotačními kulomety jsou 7,62mm kulomet M134 Minigun a 5,56 mm kulomet XM214 Microgun. V rážích 20 až 30 mm jsou oblíbené  především M61A1 Vulcan, M197 nebo GAU-8/A Avanger.

reklama

reklama