VIDEO: Jak funguje rotační kulomet? 110 výstřelů za sekundu!

Kdo by neznal rotační kulomety?
Gatling Gun
Gatling Gun

reklama

Vznikly už v předminulém století, ale opravdu se uplatnily až v tom minulém – a dnes jsou to zbraně, z nichž jde strach a hrůza na všech bojištích, kde se objeví. Původně ho pro americkou armádu vymyslel inženýr Richard Gatling někdy kolem roku 1860, ale to ještě nemohl tušit, jak moc se jeho zbraň rozšíří a jak hrůznou se stane.

Celý nápad je vlastně hrozně jednoduchý: u obyčejného kulometu se hlavně kvůli rychlosti vystřeleného náboje rychle přehřívají – a tak rotační kulomet využívá hlavní více. Náboje tak mohou z kulometu létat rychleji a delší dobu; bez rizika, že se zbraň přehřeje a zasekne, nebo dokonce nedejbože dojde k explozi munice.

Točte klikou a přisypávejte střelivo

Původní Gatlingův kulomet, tedy historický předchůdce toho dnešního, byl tvořen několika hlavněmi s vlastní nábojovou komorou. Hlavně byly uspořádány symetricky kolem středové hřídele. Náboje se podávaly shora trychtýřem nebo pomocí zásobníku, při pootočení svazku hlavní se náboj zasunul do prázdné nábojové komory, poté se vystřelil, vystřelená nábojnice se vytáhla a vyhodila. Střelec jenom otáčel klikou a pomocníci přisypávali další střelivo. Kulomet Gatling dosahoval kadence až 300 ran za minutu, záleželo to ovšem na rychlosti otáčení klikou.

 

Ty nejlepší rotační kulomety dokážou díky tomu chrlit náboje neskutečnou rychlostí: až 6600 nábojů za minutu – každou sekundu tedy vypálí 110 ran! Jedna z nejmodernějších zbraní tohoto druhu se jmenuje M134D a vyrábí ji společnost Dillon Aero.Systém využívá jak armáda, tak letectvo: jde o spolehlivou zbraň, která střílí munici rychlostí 3000 ran za minutu.

Text: RD

reklama

reklama