Vydry patří mezi nejroztomilejší zvířata. Řada lidí je ale nenávidí

Vydra říční je sice stálou obyvatelkou naší krajiny, řada lidí jí ale nemůže přijít na jméno.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Návrat vydry - hodina plavání

reklama

Přestože je vydra na pohled půvabná a nesmírně elegantní, někteří lidé ji nemají rádi natolik, že jsou ochotní překročit zákon a upytlačit ji. V popředí zájmu není její kožešina, kterou se kdysi obšívaly čepice, ale její jídelníček. Ač patří mezi chráněné druhy, někteří rybáři a rybníkáři ji považují za škodnou, která „krade“ a ničí jejich práci. V zimním období sní i více než kilo ryb denně.

Vysoká úmrtnost v mládí

Škodnou navíc vydra může být poměrně dlouho, v přírodě se dožívá maximálně 12–16 let. Vysoká úmrtnost vydry zasahuje především v mládí, kdy pouze 42 % mláďat přežije první rok života, 33 % druhý rok života a jen 25 % vyder žije déle než dva roky. Jejich predátory jsou mimo jiné i vlci. O to krásnější je ale pohled na laškování vyder, které se teprve učí vodním hrátkám a mají daleko ke zdatným plavcům.

Malé vydry jsou neuvěřitelně roztomilé
Autor: iStock Malé vydry jsou neuvěřitelně roztomilé

K úchvatným plaveckým výkonům je každopádně předurčují tlapky vybavené plovacími blánami i srst. Ta roste ve svazečcích a je vybavena šupinkami, které pomáhají zadržovat vzduch, který vydru nadnáší. Proto při pohybu pod vodou může vypadat jako postříbřená.

Dokument Návrat vydry uvidíte na Prima ZOOM v pondělí v 15.50.

reklama

reklama