VIDEO: Jak vidí svět žralok kladivoun? Podívejte se!

Žraloci jsou zcela fascinující tvorové – a bohužel jich na naší planetě vinou člověka rychle ubývá. Kdo ví, jestli si budeme moci vychutnat podobné záběry i za pár let...
Z pohledu kladivouna...
Z pohledu kladivouna...

reklama

Autorem následujícího videa je žralok kladivoun, majitelem kamery Američan Andy Casagrande. Své gopročko připevnil velkému kladivounovi na jeho hřbetní ploutev a pak nechal parybu volně plavat oceánem. 

Když kameru získal zpět, 4K záběry zveřejnil – a výsledek opravdu stojí za vidění.

Tak se podívejte:

Svět z pohledu kladivouna

Kladivoun obecný (Sphyrna zygaena) je velký druh žraloka z čeledi kladivounovitých. Na rozdíl od ostatních druhů žraloků z této čeledi preferuje vody mírného pásma. V létě kladivouni obecní migrují v chladných oceánských proudech směrem k pólům v hejnech o stovkách až tisících jedincích.

Tento druhý největší druh z čeledi kladivounovitých (po kladivounu velkém) může dorůst až do délky 5 metrů, obvykle však dorůstá délky 2,5–4 metry. Jde o dravce živící se kostnatými rybami i bezobratlými živočichy. Větší jedinci si dovolí zaútočit i na jiné žraloky či rejnoky. Stejně jako ostatní druhy kladivouna je i kladivoun obecný živorodý. Samice rodí v jednom vrhu 20–40 mláďat.

Kladivoun obecný je stejně jako mnoho dalších druhů žraloků komerčně loven pro své ploutve, ceněné jako základní surovina pro žraločí polévku. Tento druh je vzhledem ke své velikosti pro člověka potenciálně nebezpečný a pravděpodobně má na svědomí několik útoků na lidi, ačkoliv se mohlo jednat o jiné druhy kladivouna vzhledem k jejich vzájemné podobnosti. 

RD

reklama

reklama