Kamera natočila obří krakatici. Vypadá jako tvor z jiné planety

Ze všech divokých tvorů plujících v hlubinách oceánů jsou obří krakatice pravděpodobně nejslavnější – koneckonců byly po celá staletí zdrojem legendárních vyprávění. Jenže navzdory všemu, co jsme kdy slyšeli, o těchto obřích hlavonožcích vlastně nevíme téměř nic.
Vědci z NOAA ulovili podmořské záběry obří chobotnice.
Vědci z NOAA ulovili podmořské záběry obří chobotnice.
istock.com

reklama

První snímky krakatice obrovské byly pořízeny teprve v roce 2004 a trvalo téměř další desetiletí, než vědci získali živé záběry jedné z nich v akci. K oběma pozorováním došlo v japonských vodách. Vědcům z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) se však během průzkumné mise v Mexickém zálivu podařilo natočit obří krakatici i ve vodách USA.

Video je krátké a děsivé, stejně jako většina záblesků ze života v hlubinách. Podivní tvorové z hloubek nám připadají bizarní, protože jsme zvyklí na život na zemi. Obyvatelé hlubin oceánu jsou ale dokonale přizpůsobeni životu v prostředí bez světla a v drtivému tlaku vody. Stejně jako naše krakatice.

Krakatice obrovská se ke kameře přiblížila čelně, takže je těžké přesně určit její velikost. Podle vědců z NOAA mohlo jít o až 4 metry dlouhého jedince, a šlo tak nejspíš o teenagera – dospělé exempláře dorůstají délky až 10 metrů.

Kamera, která krakatici zachytila, je součástí dálkově ovládaného kamerového systému Medusa. Ten se neslyšně a bez jakýchkoliv světel pokouší zachytit podmořský život v jeho přirozeném prostředí. Kamerový úlovek se přitom vědcům v Mexickém zálivu podařil už na pátý pokus.

reklama

reklama