U břehů Aljašky se proháněla extrémně vzácná bílá kosatka

Turisté zahlédli u jihovýchodního pobřeží Aljašky mimořádně vzácnou úplně bílou kosatku. Dostala jméno T'luk, což v jazyce Pobřežních Sališů znamená měsíc.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Na Aljašce natočili supervzácnou bílou kosatku. Na světě jich je asi jen pět

reklama

Mladou, bíle zbarvenou kosatku dravou (Orcinus orca) pozorovala u pobřeží Kuprejanova ostrova v doprovodu dvou dospělých kosatek skupina osmi turistů, kteří zde byli na výletě s outdoorovou cestovní kanceláří Alaska Sea Adventures.

Podle majitele agentury Dennise Rogerse bylo snadné bílou kosatku sledovat. „Když se kosatky ponoří, obvykle zmizí a není snadné se jich držet. Ale když máte tři metry pod hladinu bílou kosatku, můžete sledovat bílý obrys,“ řekl Rogers rozhlasové stanici KFSK Radio.

Bez ohledu na její bílé zbarvení se vědci nedomnívají, že je T'luk albínkou. Podle kanadského odborníka na velryby Jareda Towerse je T'luk nejspíš bílá kvůli nedostatku pigmentu, tedy takzvanému leucismu. „Není úplně bílá a nemá růžové oči, což indikuje albinismus,“ uvedl Towers.

Bílá barva je vzácností

Bílé kosatky jsou velmi vzácné. Naživu jsou momentálně dva exempláře a dohromady bylo za posledních 80 let u jihovýchodního pobřeží Aljašky zdokumentováno pět nebo šest takto zbarvených kosatek.

Pobřežní Sališové je označení pro skupinu indiánských kmenů obývajících kanadskou provincii Britská Kolumbie a také americké státy Oregon a Washington.

reklama

reklama