Keňa měla tři vzácné bílé žirafy, dvě z nich teď zabili pytláci

Dvě mimořádně vzácné bílé žirafy zabili pytláci na severozápadě Keni. Naživu zůstal jediný exemplář.
Bílé žirafy trpí vzácnou poruchou - leucismem
Bílé žirafy trpí vzácnou poruchou - leucismem
profimedia.cz

reklama

Strážci rezervace Ishaqbini Hirola Conservancy ležící v okrese Garissa objevili ve vesnici Ijara mršiny žirafí samice a jejího sedmiměsíčního mláděte. Třetí bílá žirafa – jde o samce, potomka zabité žirafy – je stále naživu a jde zřejmě o poslední exemplář svého druhu na světě. Oznámila to britská BBC s odvoláním na ochránce přírody.

Strážci rezervace bílé žirafy poprvé vystopovali v roce 2017 a žirafy se ihned staly celebritami.

Video, které strážci rezervace umístili na internet, vyvolalo zájem i kritiku zároveň. Zatímco lidé na celém světě video se vzácnými žirafami nadšeně sdíleli, samotné žirafí celebrity se díky tomu dostaly do hledáčku pytláků operujících v Keni.

Vzácný vzhled bílých žiraf má na svědomí takzvaný leucismus, kdy zvíře ztrácí všechny kožní pigmenty. Na rozdíl například od albinismu se ztráta pigmentu týká jen kůže, takže například oči zůstávají tmavé.

Žirafy jsou celosvětově ohroženým druhem. Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) se jejich populace za posledních 30 let snížila o víc než 40 procent na 16 000 exemplářů. Pytláci loví žirafy hlavně kvůli kůži, masu, kostem a ocasům.

(mih)

reklama

reklama