Opuštěná léčebna jako z hororu: Tady umírali pacienti na tuberkulózu

Proč je v USA tolik opuštěných léčeben a nemocnic?
Stačí si jen představit řady postelí s pacienty
Stačí si jen představit řady postelí s pacienty
ghostsofnorthdakota.com/Troy Larson

reklama

Tuberkulózní sanatorium San Haven v Severní Dakotě by mohlo okamžitě hrát v kultovní sérii American Horror Story. Bylo postaveno na počátku 20. století, ale jeho význam začal upadat na konci 40. let, když epidemie tuberkulózy ustoupila díky antibiotikům. Poté se sem nastěhovali pacienti s postižením pohybového ústrojí a s touto fází se také pojí pověsti o zneužívání a týrání místních svěřenců. V červenci 1987 byla léčebna uzavřena a dodnes chátrá.

Do San Havenu i na další podivná místa se můžete vypravit v dokumentu Po stopách duchů na Prima ZOOM.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Po stopách duchů XII 12 – léčebna

Komplex rozlehlých a ponurých budov stojí přímo uprostřed rezervace indiánů kmene Čipeva (Obžibvejové), kteří také byli častými pacienty. Kromě legend o kletbách indiánských šamanů může opuštěné sanatorium milovníkům čiré hrůzy nabídnout rozpadající se schodiště, rozlehlé sály i síť podzemních tunelů, kterými byli mimo jiné zemřelí dopravováni do krematoria.

Jako každé místo, se kterým se pojí množství úmrtí, přitahuje San Haven satanisty nebo lovce duchů. Jeden z takových pátračů při obhlídce hlavní budovy v roce 2010 za dosud neobjasněných okolností zahynul – jeho tělo se našlo na dně nepoužívané výtahové šachty.

V červenci 1987 byla léčebna San Haven uzavřena a dodnes chátrá
Autor: ghostsofnorthdakota.com/Troy Larson V červenci 1987 byla léčebna San Haven uzavřena a dodnes chátrá

Proč jsou USA plné zavřených sanatorií a nemocnic?

San Haven není zdaleka jediným zdravotnickým zařízením v USA, kde se zastavil čas. Milovníci opuštěných budov doporučují například také Dixmont State Hospital nebo opuštěnou psychiatrickou léčebnu v Byberry, obojí v Pennsylvánii. Ikonickou se stala i psychiatrická léčebna v americkém Westonu v Západní Virgínii.

reklama

reklama