ZOOMujeme kolem světa Chorvatsko - Itálie: Žraloci na Jadranu? Žádný problém, ve Středomoří jich žije 47 druhů

Žraloci jsou přirozenými obyvateli Středozemního moře, v posledních desetiletích je ale decimuje intenzivní rybolov.
Žraloci jsou ve Středozemním moři vcelku běžní
Žraloci jsou ve Středozemním moři vcelku běžní
archiv Prima ZOOM

reklama

Máte sbaleno a vyrážíte do Středomoří? Možná byste měli vědět, že se tamním vodám žraloci zdaleka nevyhýbají. Ve Středozemním moři jich žije 47 druhů včetně šestimetrového žraloka bílého, který je zodpovědný za většinu útoků na lidi. A přítomnost žraloka šedého, který dorůstá pěti metrů a s oblibou loví v úžině mezi Sicílií a Itálii, navíc podle charakteristické trojúhelníkové ploutve nepoznáte – žádnou totiž nemá. Mohou mít historky o českých učitelkách snědených na Jadranu reálný základ?

Mezi Skyllou a Charybdou

Nejdřív se pojďme podívat na jih Itálie. Messinská úžina oddělující Sicílii od Itálie ukrývá totiž jedny z největších žraloků Středomoří – žraloky šedé. Ti údajně za bezměsíčných nocí připlouvají lovit až k Messině.

Žralok šedý může být až 5 metrů dlouhý a vážit 600 kg
Autor: Wikimedia Commons/NOAA Ocean Explorer Žralok šedý může být až 5 metrů dlouhý a vážit 600 kg

Zaoblený, hladký hřbet a žádná hlavní hřbetní ploutev, jakou mají „moderní“ žraloci. Šest žaberních štěrbin místo obvyklých pěti. Žralok šedý je skutečné prehistorické zvíře, které se po desítky milionů let nezměnilo. V temných hlubinách přežilo kataklyzma, které smetlo amonity a dinosaury. Nemá žádné predátory a živí se jinými žraloky, rejnoky a olihněmi.

Veškerý život v Messinské úžině se odehrává v proudu. Severní Středozemní moře se dvakrát denně vlévá do jižního a naopak. V noci slabý jižní proud velmi zesílí a směřuje proti severnímu proudu od Liparských ostrovů a Neapole, který je dokonce ještě silnější. Srazí se rychlostí čtyř uzlů a mořská voda se začne vařit. Z hloubek kolem 3000 metrů tyto víry vyvrhují hlubokomořské živočichy.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

ZOOMujeme kolem světa - Chorvatsko

Starořečtí námořníci v minulosti buď plachtili, nebo veslovali a nedokázali tomuto víru uniknout. Často jím byli chyceni, začali se točit, a pokud byl vítr trochu silnější, loď se převrátila a námořníci byli staženi pod hladinu. Někteří doufali, že unikli Charybdě a dostali se na druhou stranu ke Skylle. Ale tam jsou také velmi silné víry, a tak znovu bojovali se stejnými vlnami a jejich čluny se převracely. Pověsti o strašlivých nestvůrách Skylle a Charybdě po staletí dráždily fantazii všech, kdo se tudy plavili.

Klidné pobřeží Francie?

U pobřeží Francie, Itálie a Španělska jsou žraloci decimováni rybolovem a především vlečnými sítěmi. Poblíž francouzského Toulonu ale hledají nad temenem podmořské hory potravu žraloci modří. Na rozdíl od svého bratrance z hlubin žraloka šedého je 2,5 metru dlouhý žralok modrý jedním z těch „modernějších“ – objevil se teprve nedávno, před několika miliony let. Rychle osídlil všechny oceány a stal se jedním z nejhojnějších predátorů.

Žraloka modrého můžete nejspíš potkat u břehů Francie
Autor: Wikimedia Commons/Mark Conlin/NMFS Žraloka modrého můžete nejspíš potkat u břehů Francie

Tuniská žraločí porodnice

Obří žralok bílý podněcuje lidskou fantazii na nejvyšší míru. Může za to délka šest metrů a hmotnost tři tuny, četnost útoků na lidi a především filmová série Čelisti. Největší šanci potkat ho máte v Tunisku – tady bylo jenom v létě 2012 chyceno nejméně pět exemplářů. Zpozornět byste měli hlavně v Gábeském zálivu (malá Syrta) v jižním Tunisku, který je pro mnoho žraločích druhů jeslemi. Žraloci sem připlouvají rodit mláďata, a ta zde žijí několik měsíců nebo i několik let.

Západní Středomoři – ráj kytovců

Potkat žraloka na hladině je i přes četnost druhů skoro nemožné, zato kytovců se Středomořím prohání spousta. Největším z nich je 20 metrů dlouhý a 50 tun vážící plejtvák myšok. V západním Středomoří jich žije kolem 2000, z toho 500–700 kusů v rezervaci Pelagos zřízené v severozápadním Středomoří mezi Francií, Itálií a Monakem.

Díky zákazu lovu se sem stahuje i vorvaň obrovský a delfíni, kterých se ve Středomoří vyskytuje přibližně 35 tisíc. Útočiště zde nalezli i kulohlavci, kteří loví v hlubinách olihně.

 

Kde v Evropě žraloci útočí

Země                                   Počet útoků od roku 1900               Počet úmrtí

Itálie                                     50                                                        11

Velká Británie                       38                                                         0

Španělsko                            33                                                         7

Chorvatsko                           25                                                       12

Řecko                                   24                                                       13

Francie                                 10                                                         3

Portugalsko                            8                                                         1

Malta                                      5                                                         3

Černá Hora                            3                                                         2

                                                                                   Zdroj: The Telegraph

 

(mih)

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama