13. ledna 2019 19:45

Kudremukh - indické město duchů

Tak jako Pripjať nedaleko Černobylu se stalo ukrajinským městem duchů, tak i Kudremukh v Indii je městem bez lidí. Co se v oblasti stalo?

Kudremukh Iron Ore Company Limited

Indická státní společnost, která se jmenuje stejně, jako název mezititulku (zkratkou KIOCL) provozoval důl na železnou rudu v oblasti Kudremukh, shodou okolností v místě, kde je dnes národní park. S rozlohou 600,32 km čtverečných se nejedná i žádného drobečka. Kromě jiného tady žije ohrožený makak lví, půvabná opice s hřívou, jež mu dala jeho „lví“ jméno. V oblasti se kromě tygrů a levhartů měla vyskytovat celá plejáda kopytníků, sloužící jim za potravu. Gaur, sambar, muntžak i malý kančil.

Pro nebiologa jde o exotická jména, nicméně představit si tato zvířata (s jistou nadsázkou) jako přerostlou krávu (gaur) nebo různě velké jelínky. Vláda indického státu Karnataka vyhlásila oblast národním parkem roku 1987, nicméně rudný důl, který byl v oblasti otevřen, na ekologii moc ohledy nebral. Jizva v krajině je vidět z dálky, ostatně důl byl v době svého největšího rozkvětu považován za jeden z největších na světě. Za 20 let se tady vytěžilo 150 milionů tun rudy, což znamenalo z hlediska ekonomiky rozkvět v oblasti. Těžená ruda putovala potrubím do 110 km vzdáleného zpracovatelského závodu v Panamburu. Ruda se zde měnila na pelety (kapacita zařízení na pelety o kapacitě 3,5 milionu tun ročně), jež dále putovaly do Číny, Íránu, Japonska či na Tchaj-wan.

Kudremukh – město, které už není

Pro těžbu bylo potřeba dostatek lidí, jak kvalifikovaných inženýrů a techniků, tak méně kvalifikovaných dělníků. Do počátku roku 2006 bylo město prosperujícím sídlem které se stalo domovem více než 1 000 rodin zaměstnanců KIOCL. Dnes je to město duchů s 85 smluvními zaměstnanci, kteří "udržují" obci a 60 stálých zaměstnanců, kteří se po vyřízení likvidují veškeré majetek KIOCL v Kudremukhu. „Bohoslužbu máme jen jednou za týden, pro tři rodiny předčítám slova 15 minut z koránu,“ říká imám bydlící u zdejší mešity. Hinduistický, stejně jako křesťanský svatostánek, jsou uzavřené, stejně tak jako velká zdejší nemocnice. Inkubátor zůstal odložený na nemocniční chodbě, dveře velké nemocniční budovy zamčené a zajištěné řetězem a budova sama chátrá. A není sama, obytné budovy si pomalu bere do svého hájemství tropická příroda. Z velké autobusové zastávky zůstal jen už neplatný jízdní řád, autobusy staví pod stromem a Parvatamma vedoucí malý stánek, bere rentu 1000 rupií (při aktuálním kurzu asi 315 korun) vyplácenou KIOCL.

Důlní pronájem byl vydán firmě po dobu 25 let a měl být uzavřen do prosince 2001, nicméně byl prodloužen. Zdejší oblast je podle biologů „hotspotem“ biologické rozmanitosti, což znamená, že z hlediska přírodní bohatosti jde o skutečně mimořádné místo a tak ekologové zajásali, když byl v roce 2006 provoz zcela zastaven.

Turistický boom se nekoná

Zatímco Pripjať a Černobyl se stal oblíbenou destinací tzv. dark turistů, kteří milují místa postižená tragédiemi a neštěstími (koncentrační tábory či místa havárií). KIOCL plánovala dnes opuštěné město oživit, renovovat některé z budov, které jsou od uzavření dolu nevyužité. Projekt ale nedostal povolení k životnímu prostředí. V říjnu 2016 ministerstvo životního prostředí a lesů nařídilo okamžitou zastavení práce. Dnes tady turisty v podstatě neznají, možnosti ubytování tady nejsou a i když v Indii je strava na ulici v podobě stánků naprosto běžná, v Kudremukhu si ten, kdo s občerstvením počítá, dočká nepříjemného zklamání. Přestože oblast má obrovský turistický potenciál, tak pro přírodu je bezesporu dobře, že zůstává nevyužit.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom