7 faktů, které jste netušili o těhotenství

Vsadíme se, že nejméně polovinu faktů o těhotenství z tohoto článku nevíte!
Dítě v děloze
Dítě v děloze
Smithsonian
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Těhotenství je pozoruhodné. Už jen fakt, že uprostřed jednoho člověka roste jiný člověk, je prostě nádherný. Ale stejně pozoruhodné je, že o tomto zázraku víme tak málo. A to, co víme, brutálně zjednodušujeme anebo raději některá fakta ignorujeme, což je škoda, protože zajímavostí o těhotenství je víc než dost. Předkládáme vám sedm nejméně známých faktů o těhotenství.

Těhotenství u člověka může trvat i víc než rok

Dámy, zapomeňte na 9 měsíců, jimiž vás utěšovali na mateřské výchově! Tohle číslo je jen velmi zjednodušený průměr. Ve skutečnosti se ale doba trvání těhotenství velmi liší – a gravidita může trvat opravdu dlouho. Prokazatelně nejdelší těhotenství utrpěla (jinak se to ani nazvat nedá) roku 1945 Američanka Beulah Hunterová: trvalo místo běžných 280 dní celých 375 dní! Zvláštní je, že dítě vážilo necelé čtyři kilogramy…

Erekce v děloze

Že je embryo plnohodnotným človíčkem, dokazuje fakt, že chlapci mívají už v děloze erekce. Podařilo se to dokonce několikrát zachytit na ultrazvukových záznamech. Takže až vám zase bude nějaká nastávající maminka s nadšením popisovat, jak ji do břicha zase tlačí nožička jejího chlapečka, snažte se prosím zadržet smích…

Těhotné ženy září!

O mnoha těhotných ženách se říká, že je tento stav doslova rozzáří. A představte si, ona to není žádná metafora! Těhotné ženy totiž opravdu vyzařují více tepla než ty netěhotné. Je to způsobeno zvýšeným objemem krve v těle, která se tak dostává častěji k povrchu těla. Ženy tak i navenek působí výrazně pozitivněji.

Současně hormony zvyšují aktivitu potních žláz. To sice nepůsobí na první poslech úplně esteticky, ale funguje to skvěle: pokožka se více leskne a působí více napjatě a tedy mladší…

Těhotné ženy mají vynikající čich

Těhotným ženám se extrémně zlepšuje čich – podle některých studií dokonce až o 80 procent. Na krátký okamžik tak získají něco jako superschopnost, kterou jim ostatní mohou jen závidět.

Biologové už znají i vysvětlení: Pomocí čichu se dá odhalit mnoho jedovatých látek, které mohou poškodit jak matku, tak plod.

Na velikosti záleží

Ženy se v těhotenství zvětšují. A to nejen v očekávaných partiích, jako je břicho, ale také třeba jejich chodidla. Velikost bot se tak může zvětšit až o jedno celé číslo! Proč? Jak se mění partie, kudy pak projde dítě, a jak se zvětšuje hmotnost ženy, musí na to tělo reagovat.

A reaguje podobně jako u slonů: čím větší a méně stabilní hmota, tím větší musí být plocha, která ji ponese. Takže se drobné ženské chodidlo po dobu zejména třetího trimestru roztahuje do stran – což v pravěku nevadilo, ale co existují boty, už to problém je…

Těhotní muži

Také muži procházejí těhotenstvím. Samozřejmě ne tak, že by nosili dítě, ale projevují se u nich symptomy jejich gravidní partnerky. Říká se tomu Couvade syndrom a je to častější, než se zdá.

Projevuje se tak, že muž má ranní nevolnosti, otoky, trpí zvýšenou citlivostí na čichové podněty – zkrátka se chová jako těhotná žena. Čím empatičtější muž, tím jsou příznaky silnější, ale tvrdí se, že se Couvade syndrom projevuje až u čtvrtiny mužů!

Některé indiánské kmeny z Jižní Ameriky toho dokonce dokážou využívat – muž se dostane do takového stavu, že bolest jakoby snáší za ženu…

Nekonečná bolest

Většina prvorodiček se nejvíc bojí bolestivých kontrakcí. Lékaři i zkušenější kamarádky je uklidňují, že jak je dítě venku, kontrakce zmizí. Takže: Ne! Kontrakce mohou trvat dokonce až několik dní po porodu, většinou se však bolestivě projevují jen několik hodin po porodu. Naštěstí většina žen rodících v porodnici je natolik utlumená léky, že si to ani moc neuvědomují.

Text: RD

Reklama
Reklama