7 faktů, které možná nevíte o těhotenství: To nejdelší trvalo přes rok

Vsadíme se, že nejméně polovinu faktů o těhotenství z tohoto článku nevíte!
Dítě v děloze
Dítě v děloze
Smithsonian

reklama

Těhotenství je pozoruhodné. Už jen fakt, že uprostřed jednoho člověka roste jiný člověk, je prostě nádherný. Ale stejně pozoruhodné je, že o tomto zázraku víme tak málo. A to, co víme, brutálně zjednodušujeme anebo raději některá fakta ignorujeme, což je škoda, protože zajímavostí o těhotenství je víc než dost. Předkládáme vám sedm nejméně známých faktů o těhotenství.

Těhotenství u člověka může trvat i víc než rok

Dámy, zapomeňte na 9 měsíců, jimiž vás utěšovali na mateřské výchově! Tohle číslo je jen velmi zjednodušený průměr. Ve skutečnosti se ale doba trvání těhotenství velmi liší – a gravidita může trvat opravdu dlouho. Prokazatelně nejdelší těhotenství utrpěla (jinak se to ani nazvat nedá) roku 1945 Američanka Beulah Hunterová: trvalo místo běžných 280 dní celých 375 dní! Zvláštní je, že dítě vážilo necelé čtyři kilogramy…

Erekce v děloze

Že je embryo plnohodnotným človíčkem, dokazuje fakt, že chlapci mívají už v děloze erekce. Podařilo se to dokonce několikrát zachytit na ultrazvukových záznamech. Takže až vám zase bude nějaká nastávající maminka s nadšením popisovat, jak ji do břicha zase tlačí nožička jejího chlapečka, snažte se prosím zadržet smích…

Těhotné ženy září!

O mnoha těhotných ženách se říká, že je tento stav doslova rozzáří. A představte si, ona to není žádná metafora! Těhotné ženy totiž opravdu vyzařují více tepla než ty netěhotné. Je to způsobeno zvýšeným objemem krve v těle, která se tak dostává častěji k povrchu těla. Ženy tak i navenek působí výrazně pozitivněji.

Současně hormony zvyšují aktivitu potních žláz. To sice nepůsobí na první poslech úplně esteticky, ale funguje to skvěle: pokožka se více leskne a působí více napjatě, a tedy mladší…

Těhotné ženy mají vynikající čich

Těhotným ženám se extrémně zlepšuje čich – podle některých studií dokonce až o 80 procent. Na krátký okamžik tak získají něco jako superschopnost, kterou jim ostatní mohou jen závidět.

Biologové už znají i vysvětlení: Pomocí čichu se dá odhalit mnoho jedovatých látek, které mohou poškodit jak matku, tak plod.

Na velikosti záleží

Ženy se v těhotenství zvětšují. A to nejen v očekávaných partiích, jako je břicho, ale také třeba jejich chodidla. Velikost bot se tak může zvětšit až o jedno celé číslo! Proč? Jak se mění partie, kudy pak projde dítě, a jak se zvětšuje hmotnost ženy, musí na to tělo reagovat.

A reaguje podobně jako u slonů: čím větší a méně stabilní hmota, tím větší musí být plocha, která ji ponese. Takže se drobné ženské chodidlo po dobu zejména třetího trimestru roztahuje do stran – což v pravěku nevadilo, ale co existují boty, už to problém je…

Těhotní muži

Také muži procházejí těhotenstvím. Samozřejmě ne tak, že by nosili dítě, ale projevují se u nich symptomy jejich gravidní partnerky. Říká se tomu Couvade syndrom a je to častější, než se zdá.

Projevuje se tak, že muž má ranní nevolnosti, otoky, trpí zvýšenou citlivostí na čichové podněty – zkrátka se chová jako těhotná žena. Čím empatičtější muž, tím jsou příznaky silnější, ale tvrdí se, že se Couvade syndrom projevuje až u čtvrtiny mužů!

Některé indiánské kmeny z Jižní Ameriky toho dokonce dokážou využívat – muž se dostane do takového stavu, že bolest jako by snáší za ženu…

Nekonečná bolest

Většina prvorodiček se nejvíc bojí bolestivých kontrakcí. Lékaři i zkušenější kamarádky je uklidňují, že jak je dítě venku, kontrakce zmizí. Takže: Ne! Kontrakce mohou trvat dokonce až několik dní po porodu, většinou se však bolestivě projevují jen několik hodin po porodu. Naštěstí většina žen rodících v porodnici je natolik utlumená léky, že si to ani moc neuvědomují.

Text: RD

reklama

reklama