7. října 2022 13:10
Martin Kolář

Video, ze kterého mrazí: BBC nafilmovala z dronu Osvětim

Sovětské jednotky osvobodily nacistický koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) 27. ledna 1945. BBC z místa pořídila záznam pomocí dronu. A záběry ani po letech nejsou příjemnou podívanou.

Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau je bezesporu místem, kde zemřelo nejvíc lidí. V táboře o rozměrech pár tisícovek metrů čtverečních bylo během čtyř let povražděno 1,1 milionů lidí, většinou Židů. Dnes z celého tábora smrti zbývá jen torzo, zachovalo se tu již jen 45 zděných a 22 dřevěných stavení. Patrné jsou také zbytky plynových komor a kremačních jam na pece. Dobové je také oplocení, komíny a základy nedochovaných domů.

Tábor byl osvobozen 27. ledna 1945 vojáky Rudé armády, svobody se ale dočkalo pouhých 7 000 vězňů... Stanice BBC natočila upomínkové video, které se na Auschwitz dívá z létajícího dronu – záběry jsou velmi působivé:

Největší vyhlazovací tábor

Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau byl složený ze tří velkých táborů, k nimž bylo přičleněno asi 40 menších. Auschwitz II (Birkenau) byl vyhlazovacím táborem, ve kterém zemřelo odhadem 960 000 Židů, 75 000 Poláků a asi 19 000 Romů. Birkenau tak byl největším nacistickým vyhlazovacím táborem vůbec.

Název vznikl poněmčením polských názvů měst Osvětim a Březinka na Auschwitz a Birkenau. Tábor byl zřízen a provozován na základě rozkazu říšského šéfa SS Heinricha Himmlera, který vešel v platnost 27. dubna 1940.

Původně měla být v táboře internována polská inteligence a polští nepřátelé německé říše. Teprve později bylo rozhodnuto, že právě zde vznikne „továrna na smrt“ a tábor se stane místem, kde dojde ke konečnému řešení tzv. „židovské otázky“.

Proč občas píšeme Osvětim a jindy Auschwitz?

Může za to politika. Polsko a také Izrael se ohradily proti používání původního názvu Koncentrační tábor Osvětim-Březinka s tím, že se ve světových médiích objevovalo ve spojení „polský vyhlazovací tábor“, které mohlo naznačovat, že za holocaust v Osvětimi byli zodpovědní Poláci. Výbor pro světové dědictví UNESCO zasedající na Novém Zélandu proto 27. června 2007 rozhodl o změně názvu na Auschwitz-Birkenau.

Zdroj: BBC

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom