Video, ze kterého mrazí: BBC nafilmovala z dronu Osvětim

Sovětské jednotky osvobodily nacistický koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) 27. ledna 1945.
Koncentrační tábor byl osvobozen vojáky Rudé armády 27. ledna 1945. Osvobození se dožilo jen 7000 vězňů
Koncentrační tábor byl osvobozen vojáky Rudé armády 27. ledna 1945. Osvobození se dožilo jen 7000 vězňů
istockphoto.com/Privizer

reklama

Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau je bezesporu místem, kde zemřelo nejvíc lidí. V táboře o rozměrech pár tisícovek metrů čtverečních bylo během čtyř let povražděno 1,1 milionů lidí, většinou Židů.

Dnes z celého tábora smrti zbývá jen torzo, zachovalo se tu již jen 45 zděných a 22 dřevěných stavení. Patrné jsou také zbytky plynových komor a kremačních jam na pece. Dobové je také oplocení, komíny a základy nedochovaných domů.

Tábor byl osvobozen 27. ledna 1945 vojáky Rudé armády, svobody se ale dočkalo pouhých 7 000 vězňů... K výročí osvobození natočila BBC video, které se na Aschwitz dívá z létajícího dronu – záběry jsou velmi působivé:

Dron nad nacistickým koncentračním táborem Osvětim (Auschwitz)

Koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau byl složený ze tří velkých táborů, k nimž bylo přičleněno asi 40 menších. Auschwitz II (Birkenau) byl vyhlazovacím táborem, ve kterém zemřelo odhadem 960 000 Židů, 75 000 Poláků a asi 19 000 Romů. Birkenau tak byl největším nacistickým vyhlazovacím táborem vůbec.

Název vznikl poněmčením polských názvů měst Osvětim a Březinka na Auschwitz a Birkenau. Tábor byl zřízen a provozován na základě rozkazu říšského šéfa SS Heinricha Himmlera, který vešel v platnost 27. dubna 1940.

Původně měla být v táboře internována polská inteligence a polští nepřátelé německé říše. Teprve později bylo rozhodnuto, že právě zde vznikne „továrna na smrt“ a tábor se stane místem, kde dojde ke konečnému řešení tzv. „židovské otázky“.

Proč občas píšeme Osvětim a jindy Auschwitz?

Může za to politika. Polsko a také Izrael se ohradily proti používání původního názvu Koncentrační tábor Osvětim-Březinka s tím, že se ve světových médiích objevovalo ve spojení „polský vyhlazovací tábor“, které mohlo naznačovat, že za holocaust v Osvětimi byli zodpovědní Poláci. Výbor pro světové dědictví UNESCO zasedající na Novém Zélandu proto 27. června 2007 rozhodl o změně názvu na Auschwitz-Birkenau.

reklama

reklama