100 let od konce 1. světové války. Vojáky přestaly zabíjet umělé stromy

První světová válka se vedla především v zákopech, ovšem někdy se nad nimi tyčily umělé stromy pro odstřelovače.
Falešné stromy poskytly odstřelovačům úkryt na mnoho dní
Falešné stromy poskytly odstřelovačům úkryt na mnoho dní
Australian War Memorial

reklama

Obě strany používaly v první světové válce jako pozorovacích stanovišť obyčejné stromy. Byl z nich výborný výhled na linii fronty, mohly ukrývat pozorovatele i odstřelovače. Ale protože jich mezi zákopovými liniemi zbylo po dělostřelecké palbě tak málo, začala britská armáda vyrábět stromy umělé…

Porazte strom a postavte nový

Bylo to složitější, než to vypadalo. Vojáci si nejprve vyhledali ideální strom v poli: musel být co nejvíc zničený, ideálně z něj zbyl jen kmen bez větví. Pak ho rozvědka vyfotografovala a inženýři vyrobili ze železných válců co nejvěrnější kopii. V noci pak tým specialistů vyrazil do pole, odstranil původní zničený strom a nahradil ho železnou kopií.

Ta byla vybavena vnitřním prostorem, ve kterém se mohl skrývat a odpočívat snajpr. Mohl zde mít dostatek munice, vody i potravin, aby nemusel několik dní tento rafinovaný úkryt vůbec opustit. Podle vzpomínek pamětníků dokázali snajpři ukrytí uvnitř těchto "stromů" zabít několik stovek německých vojáků. A to ani nemluvíme o důležitosti informací, které z tohoto vynikajícího stanoviště dodali... Přestože se zachovalo jen několik důkazů o tomto spojeneckém triku, několik náčrtků a fotografií je uloženo v Imperial War Museum v anglickém Kenningtonu.

Umělý strom musel být na bojišti nenápadný
Autor: Australian War Memorial Umělý strom musel být na bojišti nenápadný

První falešné stromy se začaly používat na západní frontě už roku 1915, největšího uplatnění ale došly o rok později. Angličané je nasadili u Yper, ale brzy si tento trik osvojili i Němci. Ti stromy vyráběli ze šestnáctidílného válce z ocelové kůry. Ta pak byla natřená maskovacími barvami a umístěná na pole. Základ „stromu“ byl zapuštěný do země, aby byla tato minipevnůstka odolná nejen nepřátelským kulkám, ale aby odolala i větru a dešti.

Více se o těchto pozoruhodných stromech dozvíte na stránkách Australian War Memorial.

Text: RD

reklama

Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama