Mengeleho dvojčata: jak nacisté odhalovali tajemství dokonalého života

Mengele se dopouštěl nepředstavitelných zvěrstev na dvojčatech.
Mengeleho dvojčata
Mengeleho dvojčata
Wikimedia Commons

Hitler a jeho nohsledové byli uhranuti tajemstvím genetiky. Toužili po tom, aby odhalili všechno o výjimečnosti nordické rasy. A také tak trošku uvažovali, kudy vede cesta k opravdovému árijskému nadčlověkovi. Měl jim v tom pomoci výzkum dvojčat.

Dvojčata byla vždy považována za výjimečná; lidé jim už od starověku přisuzovali výjimečné až magické vlastnosti. Nacisté nic podobného o dvojčatech netvrdili – naopak brali dvojčata jako kusy masa, na nichž se dají provádět zajímavé experimenty. A protože šlo o výzkum důležitý, dostal ho na starost ten nejspolehlivější nacistický vědec – dr. Josef Mengele.

V Osvětimi, kde tento vědec své výzkumy prováděl, byl Mengele neomezeným vládcem. Poprvé do něj přišel v květnu 1943 s pověstí inteligentního, pilného a zkušeného vědce zcela loajálního vůči vládnoucímu režimu. Řadu let stál po boku předním vědcům, ale sám zatím mezi špičku neprorazil. Teprve Osvětim mu měla pootevřít vrátka mezi ty nejlepší z nejlepších.

Mengele, Foto: Wikimedia Commons

Proč dvojčata? Na vojáky!

Nacistický režim se potýkal s velkým problémem: nedostatkem lidského materiálu. „Čisté“ árijské krve bylo málo, zato nepřátel, nečistých a méněcenných mnoho. Kdyby se podařilo zařídit, aby každá německá žena porodila pokaždé nejméně dvě děti, mnohé by to vyřešilo… Mengele věřil, že to dokáže zařídit – pokud dostane dostatek pokusného „materiálu“. Tedy židovských dětí.

V Osvětimi se dvojčata pečlivě oddělovala od ostatních – občas si je vybíral Mengele osobně. Tyto „Mengeleho děti“ měly v táboře mnoho výjimek. Například si směly ponechat vlasy a také mohly nosit vlastní oblečení. Mengele byl mezi dětmi docela oblíbený; dával jim sladkosti, hladil je po hlavách a někdy si s nimi dokonce hrával. Zejména mladší děti ho měly doopravdy rády – říkaly mu „strejda Mengele“. Většina obyvatel Osvětimi dvojčatům záviděla, tedy do doby, než došlo na samotné pokusy.
Mengele ve společnosti dalších nacistů
Autor: Wikimedia Commons Mengele ve společnosti dalších nacistů

 

Pokusy

Každodenní odběry krve se samozřejmě daly snášet docela dobře. Mengele měl v Osvětimi rovnou několik laboratoří – v každé probíhal jiný druh výzkumu:

  • Měření: Mengele položil oba sourozence vedle sebe a pak měřil všechny jejich orgány; zejména pro dospívající to bylo extrémně ponižující…
  • Krevní testy: nejčastěji spočívaly v darování velkého množství krve jednoho sourozence druhému. Mengele pak zkoumal, jaké jsou následky transfuzí.
  • Testy očí: Jedním z hlavních cílů výzkumu bylo získat dokonalou nordickou rasu. A k ní patří modré oči. Mengele nechal dětem aplikovat do očí nejrůznější injekce, aby testoval, co na to opravdu zabírá. Následky byly děsivé: od běžných infekcí, přes palčivou bolest, až po trvalou slepotu…
  • Nemoci: Dětem byly vpravovány do těla nejrůznější nemoci; Mengele pak zkoumal, jestli dvojčata reagují na nemoci stejně, nebo odlišně. Mezi choroby, jimiž nechal lékař děti nakazit, patřily například tuberkulóza nebo tyfus…
  • Operace: Nejbrutálnějším projevem Mengeleho „vědy“ byly chirurgické zákroky. Prováděly se bez anestezie a patřily mezi ně amputace končetin, kastrace a odebírání nejrůznějších orgánů.
  • Zabíjení: Mengele zkoušel, co všechno lidský organismus vydrží. Mrtvá dětská těla pak zkoumal šéfpatolog Osvětimi dr. Miklos Nyiszli.
Tento článek najdete v těchto speciálech

reklama