Zóna Mikea Tysona. Nepatříte do ní náhodu také?

Řada slavných sportovců či umělců si postupem času vytvořila pověst, která je doslova předcházela. Lze se z této pasti vymanit? A kterých známých tváří se tyto problémy vlastně týkají?
Mike Tyson si může dovolit vcelku cokoliv. Víte, co jeho zóna vlastně znamená?
Mike Tyson si může dovolit vcelku cokoliv. Víte, co jeho zóna vlastně znamená?
Wikipedia Commons/Steve Lott

reklama

Vzpomínáte si na Mikea Tysona? Svého času se jednalo o nejlepšího boxera světa, avšak do historie se zapsal významnějšími činy než úspěchy v ringu. Bezesporu velmi talentovaný rodák z newyorského Brooklynu se sice stal nejmladším šampionem těžké váhy hned několika boxerských organizací naráz, jenže jeho životopis také obsahuje pobyt ve vězení za znásilnění, ukousnutí ucha soupeře Evandera Holyfielda, spoustu psychických problémů i bizarní mediální vystoupení. Proč ale o boxerské legendě vlastně píšeme? Jeho osoba totiž stojí i za obskurním termínem, který se vyplatí znát.

Mike Tyson a ti druzí

Pojem „Zóna Mikea Tysona“ vymyslel sportovní novinář Bill Simmons zhruba před patnácti lety, tedy v době, kdy se kariéra slavného boxera rapidně přiblížila svému konci – zato jeho veřejné ostudy neskončily ještě zdaleka. A právě toho se pojem týkal. Definice této tóny totiž spočívá v tom, že když vám kdokoli řekne, že Mike Tyson něco provedl (a dosaďte si za tam naprosto cokoli), nebudete mít problém tomu uvěřit. Nezáleží přitom ani na tom, zdali jsou ony povídačky pravdou, princip je právě v ochotě uvěřit, že pro dotyčného člověka není žádné chování nemožné.

Mike Tyson však není zdaleka jediný, kdo se v této zóně nachází. V minulosti se takto hovořilo třeba o Michaelu Jacksonovi, zpěvačce Courtney Love, basketbalistovi Dennisu Rodmanovi, herečce Anně Nicole Smith, profesionální celebritě Paris Hilton a samozřejmě hereckým legendám Nicolasi Cagovi, Melu Gibsonovi a Charlie Sheenovi. Kdo tam patří dnes?

Jak se ocitnout v zóně

Speciálním případem je potom další herec, Bill Murray, který se proslavil svým vtipálkovstvím – na internetu se o něm už dlouhé roky šíří historky spočívající v tom, že se Murray někde objeví, něco nečekaného provede (například ukradne hranolky z cizího talíře v restauraci) a prohlásí, že vám to nikdo neuvěří. Tento typ historek si už žije svým životem a nikdo pořádně neví, jestli Bill Murray všechny tyto věci opravdu dělá anebo se to o něm jen povídá. Každopádně fakt, že nikdo nemá potřebu je zpochybňovat, jasně svědčí o tom, že Bill Murray do této zóny (ideálně do jakési její čestné lóže) bezesporu patří.

Když se nad tím zamyslíte, je vlastně docela jednoduché stát se takto podivně vnímanou osobou. Stačí několik mediálních přehmatů a už získáte pověst, které se jen tak nezbavíte. Ostatně, leckteří naši politici by mohli vyprávět! A nejen ti čeští, jelikož řada zámořských komentátorů před pár lety přejmenovala Zónu Mikea Tysona na Zónu Donalda Trumpa; jako třešnička na dortu pak působí fakt, že v roce 2015, dávno před volbami, právě Tyson Trumpovu kandidaturu podporoval… Kruh se prostě uzavřel.

Text: MS

reklama

reklama