9. června 2021 15:40

Opatření proti COVID-19 zničila i dva typy chřipky. Jak jejich zánik ovlivní očkování?

Mutace chřipky představují pro vědce každoroční problém. Nyní jim však nečekaně pomohly restrikce proti nemoci COVID-19, které některé varianty, zdá se, zlikvidovaly.

Ruce, roušky a rozestupy. To je heslo, které slýcháme od chvíle, kdy se na začátku loňského roku začal po světě rychle šířit virus SARS-CoV-2. Protože tato hygienická opatření v zimním období dodržovalo tak velké procento lidské populace, vyhnula se nám dokonce i pravidelná chřipková sezona a další respirační choroby, což je rozhodně příjemný bonus. Teď se navíc zdá, že díky našemu důslednému mytí rukou, zakrývání úst a sociálnímu odstupu od ostatních, některé kmeny chřipky úplně vyhynuly.

Sledování chřipkových virů je důležité

Vědci chřipkové viry celkem pečlivě monitorují kvůli sezonnímu očkování a pochopitelně i proto, jakou hrozbu mohou pro lidstvo potenciálně představovat. Obzvlášť rychle mutující influenza typu A.

Dva druhy ale odborníci nezachytili už od března 2020. Jde o linii B/Yamagata influenzy typu B a podtyp kmene H3N2 influenzy typu A. Přestože stále ještě existuje nepřeberné množství dalších chřipkových virů, pro vědce je tohle přece jen dobrá zpráva. Příprava sezonního očkování proti chřipce je totiž velmi náročný proces. Experti totiž musí kmeny, které budou v následující sezoně způsobovat problémy, zkrátka odhadnout.

Jejich odhady jsou samozřejmě vědecky podložené, pomáhají jim výzkumná centra ve více než stovce světových zemí, která jim posílají svá data o výskytu virů, a také počítačové modely a simulace. Díky tomu si odborníci drží přehled o tom, které kmeny mají největší potenciál se v následující sezoně více rozšířit. Na ty pak cílí očkování. Přesto se ale už v minulosti stalo, že se zmýlili, neboť chřipkových virů je zkrátka obrovské množství.

Snazší příprava očkování i vědecký experiment

Viry kmene H3N2 influenzy A jsou obzvláště rozdílné a velmi rychle mutují, proto je proces odhadování, který z podtypů bude nakonec úspěšný, v jejich případě extrémně složitý. Jeho nižší diverzita by vědcům usnadnila práci.

„Není pochyb, že se svět chřipkových virů změnil. Zatím nevíme, jak velké tyto změny jsou a nakolik budou trvalé, ale tak bouřlivý vývoj v této oblasti jsme ještě neviděli,“ vysvětlil Richard Webby, ředitel Centra pro chřipku v americkém Memphisu. Jestli se oba podtypy skutečně povedlo vymýtit anebo jen potlačit, se samozřejmě zatím s jistotou říct nedá, svět je velký a viry malé, odborníci se ale domnívají, že pravděpodobnost je velká.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom