Znepokojivý psychologický trend: Proč chodí depresivní lidé na Facebook?

O sociálních sítích a jejích dopadech na lidskou duši toho víme stále ještě pramálo…
Facebooková deprese
Facebooková deprese
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obecně platí, že lidé vyhledávají na sociálních sítích pozitivní a úspěšné – to je v podstatě základní pravidlo Facebooku i Twitteru. Ostatně právě proto chodíte taky na facebookový profil ZOOMu, že… Ale podle posledních studií psychologů z Ohio State University jsou pohnutky smutných a depresivních lidí k návště Facebooku zcela odlišné.

„Lidé s negativními emocemi začínají na sociálních sítích vyhledávat méně úspěšné a také méně atraktivní osoby,“ popisuje profesorka Silvia Knoblech-Westerwicková, která se tímto fenoménem zabývá. Tento poznatek byl chybějícím dílkem do skládanky předchozích prací, které ukazovaly, že lidé, kteří tráví na Facebooku hodně času, jsou frustrovaní, osamělí a vzteklí. Je to tím, že právě ti depresivní tráví na sociálních sítích více času… Přičemž pozitivní statuty jejich blízkých jim jen zesilují pocit, že právě jejich život nestojí za nic.

 

„Zjistili jsme, že právě lidé s emocionálními problémy tráví čas tím, že hledají na Facebooku jiné, kteří jsou na tom ještě hůř než oni sami,“ popisují psychologové v odborném časopise Computers in Human Behavior výsledky výzkumu.

Jejich analýza se týkala pouhých 168 univerzitních studentů a jejich sociálních aktivit. Může se zdát, že tento vzorek je pro pořádnou kvalitní studii příliš malý, ale vědci studovali chování těchto subjektů na celé řadě pokusných scénářů. 

Co to o nás říká?

Výsledek je zajímavý především v tom, že ukazuje, jak se liší přístup k sociálním sítím podle toho, v jaké náladě a s jakým přístupem je chceme využívat. Ukazuje to na jejich silné stránky a také na jejich slabiny: zatímco v normálním životě se pokoušíme ve špatné náladě najít někoho, kdo nám ji zvedne, ve virtuálním světě se naopak ve své pozici ještě víc zakopeme…

Text: RD

Facebook

Facebook způsobuje depresi a izolaci, tvrdí vědci v nové studii

Vztahy na Facebooku

Facebook dokáže předpovědět, kdy se vám rozpadne vztah

Reklama
Reklama