Znáte nejlepší způsob, jak si psát poznámky? Vědci ano

Na prestižní Cornellově univerzitě už před mnoha desítkami let vymysleli způsob, jak si nejlépe psát poznámky a zápisky. Necháte se jím inspirovat, nebo je váš vlastní styl lepší?
Píšete poznámky ve stylu Cornellu?
Píšete poznámky ve stylu Cornellu?
istockphoto.com

reklama

Může to znít trochu bizarně, ale i na něco tak intuitivního jako psaní poznámek existují vědecké přístupy. Takové, které se holedbají, že díky právě jejich stylu dosáhnete větší produktivity, přehlednosti a uplatnitelnosti zápisu. A tak můžeme najít příznivce přísně strukturovaných zápisů, vizuálně výrazných myšlenkových map nebo zcela nesystematických poznámek pro pravověrné zastánce chaosu. Jedna ověřená metoda však pomůže v práci i učení a opravdu pochází z akademických kruhů.

Poznámky z Cornellu

Profesor Walter Pauk z Cornellovy univerzity už ve 40. letech přišel s technikou, která je i po necelém století populární a uplatnitelná. A dokonce ne pouze při psaní rukou, nýbrž i na elektronických zařízeních, neboť některé aplikace pro psaní poznámek s její logikou počítají a u jiných si zase schéma můžeme uzpůsobit. Klíčem je rozdělení pracovní plochy do několika zón, z nichž každá má svá pravidla.

V horní části stránky je nadpis sekce či tematického okruhu. Není totiž třeba psát vždy až do konce stránky, přehlednější je věnovat samostatnou stránku každému tématu. Střední část stránky si pak rozdělíte na dvě části zhruba v první třetině. Dostanete tak užší levý pruh a širší pravý. Do toho pravého si píšete samotné poznámky či výpisky prostě tak, jak jste zvyklí. Levý pruh slouží jednak na otázky, jež vás při psaní poznámek napadají a na které naleznete odpovědi později, jednak k zaznamenání klíčových slov, podle nichž se v textu následně mnohem lépe zorientujete. Tak jednoduché a praktické, až se možná divíte, že vás to nenapadlo samotné, že?

Osobité využití

Na konci každé stránky pak můžete zhruba pět až sedm řádků věnovat shrnutí nejdůležitějších informací z dané stránky, což se při větším množství informací může hodit. Technik na uspořádání informací existuje samozřejmě obrovské množství; nedávno se například objevila takzvaná krabicová metoda, která informace k jednomu tématu či klíčovému slovu „uzavře“ do ohraničeného boxu. Pokud je pro vás vizuální přístup klíčový, mohlo by vás zaujmout i tohle.

Ovšem nejužitečnější samozřejmě bude, když si vytvoříte svůj vlastní systém. Takový, kterému budete rozumět, nebude vám činit problémy se v něm orientovat, adekvátně ho udržovat a bude se vám líbit. Výše zmíněný postup tedy berte hlavně jako inspiraci, kterou nám věda zase jednou nabídla. Využijete ji?

Text: MS

reklama

reklama