Známe nejhorší typ narcistů. Nejste to náhodou i vy?

Narcistní perfekcionismus přidělává problémy jak těm, kteří tuto vlastnost vykazují, tak především jejich okolí. Jak je poznáte – a nepatříte náhodou také mezi ně?
Jaký typ narcismu je nejhorší?
Jaký typ narcismu je nejhorší?
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chudák Narcis má ve společnosti velmi špatnou pověst. Nešťastný krasavec z řecké mytologie, který propadl svému vlastní odrazu ve vodě, totiž dal označení jedné skutečně nepříjemné poruše, jež se v lidské psychice projevuje poměrně širokým spektrem způsobů. Ostatně, určitě jste se s někým takovým sami setkali. Jaké typy narcismu tedy známe?

Narcistou podle deníku

V roce 2015 provedl tým vědců sérii výzkumů, v nichž se snažil pochopit takzvaný narcistní perfekcionismus. Tento termín totiž poměrně často slýcháme, ovšem jeho vědecké uchopení je stále ještě vágní. Zahrnuje častou kritiku druhých a přílišnou náročnost požadavků. Že vám to zní povědomě? Aby ne, řada známých osobností právě tyto rysy vykazuje. Jako nejvýraznější příklad z poslední doby poslouží třeba Steve Jobs, ovšem postavy jako Donald Trump či obávaný porotce talentových soutěží Simon Cowell.

Jak výzkum probíhal? Vědci zaúkolovali studenty, aby si vedli deníky; posléze došlo i na zpovídání jejich rodiny a přátel. Analýza zápisů chování a myšlenek obohacená o výpovědi okolí následně dokázala skutečně odlišit dva typy perfekcionismu, které psychologická věda zná. Sebekritický perfekcionismus obrací nároky dovnitř jedince, ten je tedy přísný především na sebe a obvykle nebývá se svými výsledky spokojen. To je pro radostný život rozhodně nešťastné, ovšem z hlediska společnosti se nejedná o tak zásadní problém jako v případě druhého typu.

Perfekcionismus ničí vztahy

Narcistní perfekcionismus je totiž bez přehánění toxický. Lidé s tímto rysem, který ve výrazných případech může přejít až k poruše osobnosti, totiž vyžadují dokonalost i od svého okolí, čímž vytvářejí téměř nesnesitelné prostředí. Ti, kteří s takovými jedinci musejí být v kontaktu, k nim mívají odpor a raději se jim vyhýbají, neboť vědí, že cokoli udělají, bude špatně. Jsou pod velkým tlakem nerealistických očekávání ze strany těch, kteří sami sebe považují za speciální. Hněvivost, konfliktnost, nepřátelství – to jsou charakteristiky narcistních perfekcionistů. Vidí totiž chyby všude okolo sebe, jen v sobě samých ne; a tak nešetří s kritikou, kterou považují za velmi rozumný způsob, jak dát svému okolí najevo, že pány situace jsou oni.

Jelikož se jedná o poměrně nový koncept, ještě není všeobecně uznávaný způsob, jak s ním pracovat. Nejsmysluplněji se zatím jeví terapeutická péče zaměřená na ukazování, kterak takové chování ovlivňuje okolí. Pokud tedy máte někoho takového ve své blízkosti, mějte se na pozoru – vztah s ním rozhodně nebude jednoduchý!

Text: MS

Reklama
Reklama