Zloduši a dinokrimi – nové seriály ode dneška na Prima ZOOM!

Poznejte deset mužů, kteří velmi negativně ovlivnili osud nejen svých národů, ale také celého lidstva. A pak se vydáme ve stylu klasických kriminálek po stopách zajímavostí světa dinosaurů. Prima ZOOM vám ukáže svět, jaký je.
Diktátoři a dinosauři. O všech se něco dozvíte.
Diktátoři a dinosauři. O všech se něco dozvíte.
archiv FTV Prima

reklama

Poznejte dávnou i nedávnou historii:

Od 11. 4. 20.00 – Evoluce zla

Od 12. 4. 20.00 – Kriminálka Jurský park

 

Evoluce zla (10 dílů, každé úterý od 20.00) 

Jsou to nejznámější tyrani a nejproklínanější zloduši dějin. Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler, svrchovaný vládce Sovětského svazu Josif Vissarionovič Stalin, irácký diktátor Saddám Husajn, vládce Severní Koreje Kim Čong-il, předseda Komunistické strany Číny Mao Ce-tung a libyjský plukovník Muammar Kaddáfí se všichni dají označit za psychopaty, bezcitné ideology, chamtivé krutovládce. Někdy dokonce za vyloženě šílená individua, která se ve své zemi zmocnila vlády a způsobila utrpení vlastních lidí. Všem se postupně věnuje desetidílný seriál Evoluce zla.

11. 4. – Papa Doc

18. 4. – Stalin: Ruský krutovládce

25. 4. – Mao: Čínský předseda smrti

2. 5. – Bin Ládin: Vůdce terorismu

9. 5. – Hitler: Etalon teroru

16. 5. – Kim: Severokorejská dynastie zla

23. 5. – Saddám Husajn

30. 5. – Tódžo: Japonská břitva

6. 6. – Mussolini: Otec fašismu

13. 6. – Kaddáfí: Libyjský vzteklý pes

 

Kriminálka Jurský park (6 dílů, každou středu od 20.00) 

Seriál zpochybňuje dlouho zažité představy o dinosaurech a pokládá radikálně provokativní otázky. Dr. Phil Manning se hned v prvním dílu vrhá na lebku Tyranosaura Rexe (T-Rexe) jménem Stan, aby zjistil, jestli byli tyranosauři opravdu obávanými predátory pravěku, nebo jestli to bylo pouze hloupé zvíře, které nacházelo kořist náhodou. Nejprve je potřeba zjistit tvar mozku. Ve skutečnosti se nejedná o mozek, jak jej známe dnes, spíš vypadá jako tlustší mícha. Nemá smysl porovnávat Stanův mozek s lidským, a tak bude muset najít mozek žijícího zvířete, který se bude nejvíc podobat Stanovu mozku. Jelikož jsou dinosauři příbuzní dnešních ptáků a krokodýlů, tak se Phil setká s veterinářem, který mu pořídí CT skeny mozku emu a krokodýla. Nicméně například oči pštrosa jsou pořád velmi odlišné od očí tyranosaura. Phil také stále ale neví, jestli měl Stan oči spíš jako orel, který vidí výborně ve dne, nebo jestli měl oči spíš jako krokodýl s výborným nočním viděním.

Další otázkou je, jak na tom byl T-Rex se sluchem. Je pravděpodobné, že měl schopnost slyšet nízkofrekvenční zvuk, který například lidé slyšet nemohou a který vydávají krokodýli, když se snaží zahnat jiného samce ze svého teritoria. Sloni tyto zvuky vydávají také. Samci tak hledají samice. Navíc mohou cítit otřesy způsobené dupáním. Dinosauří ucho je velmi podobné tomu ptačímu, takže je jisté, že slyšeli lépe nižší frekvence. Podle toho, co víme o sluchu ptáků a plazů, se dá uvažovat o tom, že T-Rex slyšel velmi dobře. Dál musí Phil zjistit, jak na tom byl T-Rex s čichem. Aligátor má ostrý čich, ale po porovnání velikosti části mozku zodpovědné za čich musel mít čich T-Rex mnohem ostřejší než aligátor. Spíš měl čich dobrý jako pes. Podle všeho měl tyranosaurus dobrý čich, zrak i sluch, ale otázkou stále zůstává, jak na tom byl s inteligencí. Aligátoři jsou schopni se učit, dokonce umí přijít na zavolání. I ptáci jsou chytří, jsou známé případy vran, které si umí vyrobit nástroje pro získání potravy. Když si Phil prohlédne CT sken Stanova mozku, vidí, že jeho čichové centrum je opravdu velké a zastiňuje v podstatě celý zadní mozek. A jak jsou na tom ostatní dinosauři?

12. 4. – Rekonstrukce mozku tyranosaura

19. 4. – Tajemství dinosauří chůze

26. 4. – Barevný svět dinosaurů

3. 5. – Úrazy dinosaurů

10. 5. – Obři

17. 5. – V kůži dinosaura

Eichmann show

Jedinečný dokument: Eichmann show s Martinem Freemanem dnes na ZOOMu!

reklama

reklama