5 nejhledanějších amerických zločinců: Jak vypadají násilníci a experti na útěky, po kterých jdou zámořští maršálové?

Vrazi, násilníci, sexuální predátoři i finanční podvodníci – ti všichni se nacházejí na seznamu nejhledanějších amerických zločinců, po nichž jde United States Marshals Service.
Američtí maršálové se objevili třeba v seriálu Šerifové z Texasu
Američtí maršálové se objevili třeba v seriálu Šerifové z Texasu
NBC

reklama

Nedávno jste si u nás mohla nastudovat žebříček nejhledanějších zločinců podle FBI. Federální úřad pro vyšetřování však není jedinou americkou institucí, jež s podobnými seznamy přichází. Maršálové (oficiálně United States Marshals Service) jsou nejstarším policejním sborem v USA, vzniklým v roce 1789 – tedy stejně jako samotné Spojené státy.

V současnosti plní spoustu specifických úkolů, starají se třeba o ochranu pracovníků soudu či svědků, přepravu federálních vězňů či pátrání po těch uprchlých. Od roku 1983 také maršálové zveřejňují seznam nejhledanějších uprchlíků, jejichž zločiny přesahují hranice států a zaslouží si prioritní pozornost. Jaké děsivé exempláře můžeme ve výčtu aktuálně najít?

Věčný útěkář

Larry Chism byl v 70. letech uvězněn za ozbrojenou loupež a držení drog. Za dobré chování dostal v roce 1978 s několika dalšími vězni propustku do bowlingové herny, čehož využil k útěku. Na toaletě podniku našel brokovnici (dodnes je záhadou, jak se tam ocitla), postřelil strážného, jehož vzal jako rukojmí, a společně se svými kumpány utekl. Banda unesla letadlo a následně i další civilisty, po pár dnech se je však podařilo dopadnout. Chism však opět prchl a po deseti letech na útěku, tedy v roce 1988, byl zařazen na seznam nejhledanějších zločinců. Naposledy byl viděn počátkem 90. let, když (už vcelku nepřekvapivě) opět unikl policejnímu pronásledování.

Robo-Cop

Raymond Abbott-Baerga byl mezi kriminálními živly znám pod výrazně atraktivnější přezdívkou: Robo-Cop. Na seznam hledaných zločinců se dostal v roce 1998 poté, co utekl z portorického vězení s maximální ostrahou. Obviněn byl za držení a pašování zbraní, které dovážel z americké pevniny portorickým pouličním gangům a drogovým kartelům. Vzhledem k prostředí, v němž se pohyboval, snad ani není třeba zdůrazňovat jeho údajně velmi násilnou povahu. Do filmového RoboCopa má tedy tento pašerák skutečně daleko.

Úspěšný podvodník

V roce 1998 se John Ruffo zapsal do historie jako autor jednoho z největších podvodů všech dob. Byl odsouzen na 17 let do vězení, a to za zpronevěru více než 350 milionů dolarů. Nechal složit desetimilionovou kauci a o něco později se měl hlásit k odjezdu do federální věznice. To se (pochopitelně) nestalo. Jeho stopa končila u bankomatu na Mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho v New Yorku. Dohledáno bylo pouze 13 milionů z nakradeného balíku peněz, takže nejpravděpodobněji se jeví varianta, že se uprchlému Ruffovi možná dodnes daří užívat si někde v tropickém ráji, a to i díky rozsáhlým mezinárodním konexím v Karibiku, Jižní Americe a Evropě.

Temný ochránce zákona

Dan William Hiers byl 11 let policistou, zkušeným v taktice, bojových uměních i oplývající tělesnou zdatností. I proto se jej nepodařilo dopadnout a zavřít do vězení poté, co byl obviněn ze sexuálního zneužití desetileté holčičky. Když se měl vydat spravedlnosti, zastřelil svou manželku a uprchl. Údajně má sebevražedné sklony a raději obětuje vlastní život, než aby šel do vězení. Na útěku je tento nebezpečný muž od roku 2005.

Dlouholetý násilník

Pár dnů před Vánoci roku 2008 nahlásila sedmnáctiletá dívka, že jí už pět let sexuálně zneužívá její otčím David Allen Bonness. Muž byl následně předveden k výslechu a došlo k odebrání vzorku DNA. Následně byl propuštěn, a když k němu policisté přišli druhý den se zatykačem, byl už Bonness pryč. Na seznam nejhledanějších zločinců ho maršálové zapsali v roce 2013.

I další jména na seznamu, který v současnosti obsahuje 13 jmen, jsou hledána za podobné trestné činy. Nejčastěji se jedná o vraždy, sexuálně motivované zločiny a následné útěky před spravedlností. Američtí maršálové mají stanovenou odměnu ve výši 25 000 dolarů za informace vedoucí k dopadených těchto nechvalně známých zločinců.

reklama

reklama