Život s AIDS potrvá déle. Léky prodlouží nemocným život až o 10 let

Délka života HIV pozitivních dospělých osob se v USA a v Evropě prodloužila v průměru o deset let, především díky větší účinnosti nových léků proti AIDS používaných v takzvané antiretrovirové terapii.
Virus HIV napadá buňky
Virus HIV napadá buňky

reklama

Život lidí postižených virem HIV má být až o 10 let delší. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil lékařský časopis The Lancet. Podle vedoucího výzkumu na britské univerzitě v Bristolu Adama Trickeyho je zlepšení léčby dáno pravděpodobně tím, že se v ní kombinují léky s menším množstvím nežádoucích vedlejších účinků. Pestřejší je také výběr látek proti virům, které jsou vůči lékům vysoce odolné. V neposlední řadě se také všeobecně rozšířilo mezi pacienty správné dodržování léčebných postupů. Výsledky výzkumu publikoval prestižní časopis Lancet.

Antiretrovirová terapie se poprvé rozšířila v polovině devadesátých let. Zahrnuje kombinaci tří nebo více léčiv, která blokují rozmnožování viru HIV. Tím se umožňuje obnova poškozeného imunitního systému způsobeného virem HIV a také se tím zabraňuje dalšímu šíření nemoci. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby se tento léčebný postup zaváděl co nejdříve poté, co lékaři diagnostikují u pacienta, že je nakažen virem HIV. Nynější analýza vychází z průzkumu vývoje léčby nemocných v Evropě a Severní Americe, který zahrnoval 88 504 osob nakažených virem HIV, které zahájily antiretrovirovou terapii v letech 1996 až 2010. V důsledku nasazování účinnějších léků se mezi roky 1996 a 2013 prodloužila průměrná délka života 20leté osoby nakažené virem o devět let u žen a o deset let u mužů. Zároveň se tak předpokládá, že očekávaná délka života 20leté osoby, která zahájila antiretrovirovou terapii bez negativní reakce organismu po roce 2008, se přiblíží očekávané délce života běžné populace, tedy 78 let, uvedla agentura Reuters.

ČTK

Víc než polovina matek si myslí, že syfilis nenarozené miminko nemůže ohrozit

Šokující průzkum: Polovina žen z azylových domů si myslí, že se HIV přenáší polibkem na tvář, a 15 % neví, co je pediatr

reklama

reklama