Ženská prsa. Jsou evoluční chybou?

O ženských prsou se toho napsalo už mnoho, jedna evoluční otázka však stále zůstává nedořešena. Proč jsou prsa tak velká? V přírodě se jedná o zcela jedinečnou anomálii.
Považujete velká prsa za chybu? Evoluce nejspíš ano.
Považujete velká prsa za chybu? Evoluce nejspíš ano.
istockphoto.com

reklama

V rámci textů o evoluci často píšeme o tom, co všechno máme s dalšími zhruba pěti tisíci druhy savců společného. A obvykle dává spojitost člověka s ostatními savci smysl, v tomto případě však věda narazila na problém, který nemá jasné řešení. Lidský druh je totiž jediným živočichem, jehož samice mají prsa permanentně, jedná se tak o výraznou anomálii. Co za ní stojí?

Prsa a evoluce

Ostatní druhy savců mají zvětšená prsa pouze v období ovulace nebo kojení. Funkcí prsou je totiž tvorba mléka, což jindy samozřejmě nemá smysl. Ženská prsa se však vyvíjejí v pubertě a zůstávají po celý život.

Zoolog Desmond Morris koncem 60. let představil zřejmě nejpravděpodobnější vysvětlení, které vychází už z návrhu samotného Charlese Darwina. Naši opičí předci poznali sexuální zralost a připravenost podle zvětšeného pozadí během evoluce; samice primátů tak lákaly potenciální partnery ke styku. Jak se ale člověk napřimoval, hýždě přestaly hrát tak zásadní roli z jednoduchého důvodu, že stojící jedinci proti sobě byli spíše čelem. Utvoření prsou jakožto sexuálního symbolu indikujícího pohlavní zralost je rozumné, jelikož prsa jsou pro naši konstituci o poznání viditelnější. Takové vysvětlení dává smysl z hlediska nárůstu prsou v období puberty, ovšem nevysvětluje, proč prsa zůstávají i po přechodu – tedy v době, kdy už ženy nejsou plodné a není tedy nutné samce lákat.

Velikost není všechno

Výzkumy zatím také neprokázaly, že by velká prsa fungovala výrazně jinak než ta malá – například vyšší produkcí mléka či indikací lepšího zdravotního stavu ženy (z hlediska většího množství uchovaného tuku). Takové interpretace mohou leckomu znít logicky, nedošlo však k jejich vědeckému podložení. Stejně jako u tvrzení, že muži podvědomě preferují větší prsa, takže větší vybavení v této oblasti zvyšuje šance na reprodukci. Jako mnohem lepší ukazatel zdravého těla, na který i muži reagují lépe, funguje symetrie prsou. Což je ostatně podobné jako ve výzkumech atraktivity, kdy je za pohledný obličej považován ten co nejsymetričtější. Ženská prsa jsou tedy stále zahalena rouškou tajemství a bude zajímavé sledovat, jestli se tuto hádanku podaří rozluštit.

Text: MS

reklama

reklama