Zemřel frontman maďarských Rolling Stones. Dívka s perlami ve vlasech definitivně osiřela

Frontman maďarské kapely Omega János Kóbor podlehl ve svých 78 letech nemoci covid-19. Jeho hit s nevyslovitelným názvem Gyöngyhajú lány proslavil v českých hudebních vodách jako Dívku s perlami ve vlasech Aleš Brichta.
Frontman kapely Omega v Berlíně
Frontman kapely Omega v Berlíně
profimedia.cz

reklama

Kapela Omega označovaná za maďarské Rolling Stones je považovaná za nejúspěšnější rockové uskupení bývalého východního bloku. Vznikla v roce 1962 a do paměti nejen českých hudebních fandů se nesmazatelně zapsala svým hitem Gyöngyhajú lány (1969), tedy Dívka s perlami ve vlasech. V roce 1978 získala v tehdejším západním Německu zlatou desku za 250 000 prodaných nosičů alba Skyrover.

Frontmana Omegy skolil covid

János Kóbor známý svým rozevlátým zevnějškem a dlouhými blonďatými vlasy, byl podle serveru Zeit Online už od září v nemocnici a posledních několik dnů strávil na umělé plicní ventilaci. Kóbor se odmítal nechat očkovat proti nemoci covid-19 a lékařům se ho nepodařilo zachránit. Skupina Omega tak přišla o svého klíčového člena. V roce 2020 zemřeli na rakovinu klávesák László Benkő (77) a v témže týdnu i basový kytarista Tamáš Mihály (73).

V Česku píseň skupiny Omega z roku 1969 proslavil v coververzi ve svém albu Růže pro Algernon (1994) Aleš Brichta, pozdější frontman skupiny Arakain. Jeho Dívka s perlami ve vlasech zabodovala v českých rádiích a o rok později ji nazpívali i němečtí Skorpions.

Orbánovi hrát nebudeme

Omega v Česku naposledy hrála v roce 2019 v Třinci a v Pardubicích. Její poslední koncert se konal ve stejném roce v Budapešti, kde jí předskokana dělala skupina Nazareth. V roce 2022 plánovala Omega vystoupení v maďarské Puskás Aréně k 60. výročí svého vzniku.

V minulosti někteří její členové dali najevo nesouhlas s establishmentem premiéra Viktora Orbána. Tamás Mihály například odmítl hrát na stadionu v Orbánově rodné obci Felcsút.

ZDROJ: Zeit Online: Omega-Frontmann Janos Kobor gestorben

reklama

reklama