Zemřel Colin Powell, americký ministr zahraničí vlády George Bushe

Colinu Powellovi bylo 84 let. V roce 2001 se stal prvním americkým ministrem zahraničí černé barvy pleti.
Colin Powell a George Bush
Colin Powell a George Bush
Getty Images

reklama

Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s covidem-19, uvedla jeho rodina v prohlášení na Facebooku. Powell, první americký ministr zahraničí černé barvy pleti, byl proti nemoci plně očkován.

Powell působil v administrativě George Bushe mladšího. Resort diplomacie řídil v letech 2001 až 2005. Za vlády George Bushe staršího byl šéfem amerického sboru náčelníků štábů.

Spojené státy za Powellova působení zahájily vojenské operace v Afghánistánu a v Iráku. Před invazí do Iráku neinformoval veřejnost zcela pravdivě, například informace o chemických zbraních v zemi se ukázaly jako nepravdivé.

Powell, ač republikán, podpořil v prezidentských volbách v letech 2008 a 2012 demokrata Baracka Obamu.

„Generál Colin L. Powell, bývalý americký ministr zahraničí a předseda sboru náčelníků štábů, dnes ráno zemřel kvůli komplikacím způsobeným covidem-19. Byl plně očkován. Chceme poděkovat zdravotnickému personálu v Národním zdravotním středisku Waltera Reeda za jejich laskavou péči. Ztratili jsme pozoruhodného a milujícího manžela, otce, dědečka a skvělého Američana,“ napsala Powellova rodina na Facebooku.

Po 20 minutách od zveřejnění oznámení pod ním již bylo více než tisíc komentářů.

reklama

reklama