Zemědělství mění Zemi v učebnici geometrie. Podívejte se!

Naše planeta je krásná i díky lidem. Sice ji často ničíme, ale současně ji měníme v mnoha ohledech k lepšímu. Nevěříte?
Zemědělství při pohledu z oběžné dráhy - Obrázek 2
Zemědělství při pohledu z oběžné dráhy - Obrázek 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Příznivci různých ekologických hnutí se rádi a často rozhořčují nad tím, jak moc průmysl mění tvář naší planety. To je samozřejmě pravda a nebudeme o tom polemizovat. Ale mnohem zajímavější je, že větší vliv na podobu naší planety má zemědělství.

Je to dobře viditelné zejména při pohledu z letadla nebo ještě lépe ze satelitu. Moderní zemědělská činnost, která obhospodařuje obrovské plochy, musí probíhat zcela racionálně. A tak kvůli nasazení těžké techniky, jako jsou kombajny a traktory, jsou linie polí co nejpřímější.

Čím dál zásadněji se dnes na podobě zemědělské krajiny podepisuje umělé zavlažování. Poznáte ho na fotografiích velice snadno: vypadá jako kružnice. Její střed tvoří rozstřikovač, který kolem sebe chrlí vodu. Zejména pokud je takových systémů více (což je spíše pravidlem než výjimkou), vznikají nádherné geometrické obrazce:

V galerii jste viděli i další typy geometrických obrazců. Jedním z nich jsou podivné vlnovky. To jsou klasické terasovité zemědělské systémy oblíbené především v Asii a Jižní Americe. V naší galerii jde o čínská rýžová pole...

Šestiúhelníkové farmy pocházejí zase z oblasti Blízkého východu. Tam se farmaří tak, že ze středu, kde jsou domy, vybíhají do všech stran paprskovitě pole. Výsledný obrazec připomíná šestiúhelník...

Další nádherné fotografie najdete tady:

Snímek z AstroPix

Nejlepší fotografie vesmíru jsou tu jen pro vás!

Mlhovina Srdce

Nejkrásnější astronomické fotografie roku 2014 – kochejte se a žasněte!

Mlhovina Carina

Nejnádhernější fotografie vesmíru! Doporučeno NASA

Reklama
Reklama