Co se bude dít dál? Lékaři potvrdili, že Miloš Zeman není schopen vykonávat prezidentský úřad

Miloš Zeman není a zřejmě nebude vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopen výkonu funkce prezidenta. S odkazem na sdělení ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala o tom informoval předseda Senátu Miloš Vystrčil. Vedení Senátu se podle Vystrčila sejde s předsedy sněmovních stran, aby probrali postup při převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice.
Prezident České republiky Miloš Zeman
Prezident České republiky Miloš Zeman
Getty Images

reklama

Své sdělení na tiskové konferenci v budově Senátu formuloval předseda horní komory Vystrčil ve třech hlavních bodech. Zaprvé „dle názoru ÚVN prezident Zeman nebude v současné době vzhledem ke své zdravotní situaci schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti“. Zadruhé „vzhledem k charakteru onemocnění je dlouhodobá diagnóza krajně nejistá a šance k návratu k pracovním povinnostem malá“.

Předseda Senátu zatřetí informoval o skutečnosti, že „dle ÚVN byl ve středu 13. 10. kancléř Vratislav Mynář se zdravotním stavem prezidenta seznámen“. Přitom následující den, tedy ve čtvrtek 14. října, doprovodil Mynář předsedu poslanecké sněmovny Radka Vondráčka k Miloši Zemanovi, který před nimi podepsal listinu svolávající ustavující schůzi nové Poslanecké sněmovny na 8. listopadu 2021.

Miloš Zeman

Co se stane, když prezident nemůže vykonávat funkci? Ústava České republiky nenabízí snadné řešení

Co bude následovat?

Předseda Senátu informoval také o dalším postupu. V úterý v 10:00 se podle Vystrčila sejde senátní komise pro ústavu, která se tímto sdělením bude zabývat. Odpoledne ve 14:00 se bude konat setkání předsedů senátních klubů a předsedů politických stran, které mají zastoupení v nové sněmovně, aby se domluvili na dalším postupu.

Ve hře je aktivace článku č. 66 Ústavy ČR. Ten pracuje s možností, že prezident nemůže z jakýchkoliv důvodů vykonávat svůj úřad. V takovém případě si jeho funkce mezi sebe rozdělí předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny. V případě, že by se úřad prezidenta uvolnil v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, vstupuje do hry předseda Senátu.

Článek 66 Ústavy České republiky doslova stanoví, že:

„Uvolní-li se úřad prezidenta republiky a nový prezident republiky ještě není zvolen nebo nesložil slib, rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a), b), c), d), e), h), i), j), čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády. Předsedovi Poslanecké sněmovny přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky výkon funkcí prezidenta republiky podle čl. 62 písm. a), b), c), d), e), k), l); uvolní-li se úřad prezidenta republiky v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, přísluší výkon těchto funkcí předsedovi Senátu.“

reklama

reklama