Zelený rytíř: Nová artušovská fantasy se představuje v nádherném traileru

Historické drama z artušovské Anglie i fantasy horor o dospívání – to vše nabízí Zelený rytíř, očekávaná filmová novinka.
Zelený rytíř je tradiční artušovskou legendou.
Zelený rytíř je tradiční artušovskou legendou.
A24

reklama

Koronavirová pandemie se podepsala na osudu spousty filmů, přičemž o leckterých případech toho moc nevíme. Zato o historickém dobrodružství s názvem Zelený rytíř je známo téměř vše podstatné: natáčení probíhalo na jaře 2019, o rok později jsme se snímku měli dočkat v kinech. Důsledkem bylo jeho odložení o celý rok, takže se téhle svérázné historické fresky dočkáme až během letošního léta. Její historické pozadí však rozhodně stojí za pozornost.

Středověký odkaz

Hlavní inspirací pro film je totiž pozdně středověká báseň Sir Gawain a Zelený rytíř. Patří mezi vcelku známé artušovské legendy, přestože v ní samotný Artuš nefiguruje. Ústřední postavou je jeho synovec Gawain, rytíř Kulatého stolu, jenž přijme výzvu od tajemného Zeleného rytíře. Porazí jej v boji a setne mu hlavu. Tím však příběh nekončí, ba naopak – jak je vidět i v nové ukázce z filmu, dekapitovaný rytíř odcválá pryč a očekává další souboj s Gawainem přesně za rok.

Jakmile nadejde čas, mladý hrdina se musí vydat na cestu, aby tak dostál své cti. Během putování krajinou samozřejmě narazí na spoustu dalších nebezpečí a pokušení, než se opět utká se obávaným Zeleným rytířem. Tato cesta za sebepoznáním je otevřena mnoha interpretacím, ať už z pohledu středověké romance, křesťanských hodnot, tématu dospívání, a dokonce i hledání vlastní sexuality.

Ambiciózní adaptace

Autor této rytířské romance ze 14. století není známý, přesto se dílo dočkalo velké pozornosti a mnohých adaptací napříč různými médii – včetně filmového dobrodružství z roku 1984 se Seanem Connerym v úloze Zeleného rytíře. Aktuální verze však vypadá jako zatím nejambicióznější filmové zpracování legendy a mohla by se zařadit po bok artušovských klasik jako Excalibur (1981) či Král Artuš: Legenda o meči (2017).

O režii i scénář se stará David Lowery, americký nezávislý filmař, který zaujal poetickými a značně neortodoxními dramaty Gentleman s pistolí (2018), Přízrak (2017) či Ain't Them Bodies Saints (2013). Víc snad řeknou jména hereckých představitelů, jež sice nepatří do první hollywoodské ligy, ale o zajímavé tváře se bezesporu jedná: Dev Patel (Milionář z chatrče), Alicia Vikander (Tomb Raider), Joel Edgerton (Warrior), Barry Keoghan (Dunkerk) či Ralph Ineson. Zatímco první jmenovaný se ujme role Sira Gawaina, poslední se skryje za děsivou maskou titulního záporáka. A my budeme hodně zvědaví, jak tenhle svérázný výlet do středověké Anglie dopadne.

reklama

reklama