10. prosince 2019 06:00

Zelenina se za mák dostala před soud

Mák je prý droga a v Rusku se nesmí pěstovat. A koho potrestáme? Zeleninu.

Kdo je Zelenina?

Vědci se za výsledky svých bádání zatýkají málokdy, nicméně i takové případy se najdou. Ruská vědkyně Olga Nikolajevna Zelenina byla zatčena v srpnu 2012 coby vedoucí chemické laboratoře Zemědělského ústavu v Penze. Co jí bylo dáváno za vinu? Podle archivu Chemical & Engineering News zneužila svého postavení, napomáhala pašování a přípravě distribuce nelegálních drog. A jakmile v obžalobě figurují drogy, může to být zlé. Hodně zlé. O. N. Zelenina je uznávanou a vyhledávanou specialistkou na problematiku konopí a máku, a díky této pozici rok před svým zatčením podala u soudu svědectví o tom, jaké množství opiátu je možné extrahovat ze 42 tun potravinářského máku dovezeného v roce 2010 do Ruska. Už tušíte, kde je problém?

Mák coby droga

Dovolte autorovi těchto řádků krok stranou. Před léty vysvětloval nad buchtou plněnou mákem Garymu Randolfovi, v té době dobrovolníkovi US Peace Corps, že v ničem nejede. Prostě má jen rád mák a nudle s mákem jsou jeho jídlem – favoritem, a v čemkoli je mák, mu prostě chutná. A hlavně: je to v Česku naprosto legální. Což by se v Rusku nestalo, neboť pěstování máku setého (Papaver somniferum) je od roku 1987 v Rusku (tehdy to ještě byl Sovětský svaz) zakázáno.

Zatímco obhájce byl s odpovědí, že opiáty morfin a kodein v tomto množství jsou tak nízkých hodnot, že by bylo k jejich změření nutno požádat (nebo si pořídit) specializovanou laboratoř, prokurátor byl jiného názoru a výsledek je ve vědecké komunitě známý. Ozbrojené a zamaskované policejní komando zatklo vědkyni a následně jí hrozilo složité vyšetřování. Vědecká komunita následně sepsala petici za její propuštění a zproštění obvinění. Ruský deník Novaja Gazeta ve článku s titulkem Vyšetřování: Drogová policie odděluje zrno od majitelů (jednalo se o mák, tedy zrna máku setého) ukazuje, že ani nejde o to, zdali mák obsahuje či neobsahuje opiáty, ale o monopolizaci trhu (to jsou oni majitelé z titulku), o boj, kdo ho může dodávat a provádět, a jediným prohřeškem vědkyně bylo, že poctivě odpověděla na otázky.

Hrozba trestního stíhání výrazně ovlivnila trh s mákem (Rusko vlastní mák nevyrábí). Mnoho malých dodavatelů odešlo, neschopných vydržet tlak, a firma energického Šilova dokázala v krátké době obsadit asi 20 % celého trhu s dovozem máku. To velmi usnadnila skutečnost, že Šilov podrobil svůj mák, a to ještě předtím, než byl dovezen do Ruska, zcela zvláštním způsobem za použití holandského vybavení, vyčištění. Stálo to velké peníze, ale mák byl tak čistý až do šestou číslici po desetinné čárce –, že ani naši domácí chemičtí odborníci nevěří, že je to možné,“ psala Novaja Gazeta.

Tady je třeba napsat, že obchodník Sergej Šilov byl ve stejném procesu jako Olga Nikolajevna Zelenina, jenže byl nečekaně propuštěn a následně zabral trh s touto komoditou. A zároveň ve smyslu čistoty semen máku jde o to, že stopy opiátů mohou obsahovat i jiné části rostliny, jako stonky či listy, které mohou dodávku „znečistit“. V Klentnici na Jižní Moravě kdysi nabízeli i makové víno, které ale na rozdíl od maďarské makové pálenky jménem opyyum, od makových buchet či makovce, nemělo s mákem nic společného. V onom klentnickém případě šlo vlastně o klamání spotřebitele. Málokdo by v českém občanství hledal výhodu makových buchet.

Text: Topi Pigula

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom