Zázračná metoda, jak opravit historickou fotografii. Jenže má to ale...

Mizející staré fotografie má zachránit převratná novinka.
Samuel F. B. Morse, daguerrotypie ve zlatém rámečku, 1845
Samuel F. B. Morse, daguerrotypie ve zlatém rámečku, 1845
Volné dílo

reklama

Máte doma starou daguerrotypii nebo fotografickou desku s poškozeným obrazem? Nezoufejte. Vědci objevili postup, jak obnovit nezřetelný a poškozený obraz.

Daguerrotypie – fotografie poloviny 19. století

První fotografové to neměli vůbec jednoduché. Než objevili na světlo citlivé médium, které by bylo schopné zaznamenat a uchovat obraz, ušli dlouhou cestu plnou pokusů a omylů. Ve 40. až 60. letech 19. století byla velmi populární tzv. daguerrotypie. Fotografové tehdy požívali měděné desky potažené stříbrem, které vystavovali parám jódu. Získali tak plochu citlivou na světlo. Portrétované osoby museli zůstat nehybné i několik minut, než byl zaznamenán jejich obraz. Proces tvorby snímku však ještě zdaleka neskončil. Obraz bylo potřeba stabilizovat a k tomu bylo nutné vystavit desku parám rtuti a posléze ještě aplikovat částečky stříbra nebo zlata.

Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837
Autor: autor: Louis Daguerre Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837

Nepříjemné je, že chemické procesy se nikdy úplně nezastaví a postupem času se obraz kvůli vzniku sulfidů a chloridů stává hůře zřetelný až nečitelný. I dnes tyto snímky vnímáme jako unikátní umělecká díla. Není tedy divu, že vědci začali hledat postupy, jak získat ztracené obrazy zpět.

Rentgenové záření a digitální technologie

Tým vědců vedený Madalen Kozachuk z Western University in London v Kanadě vydal 22. června tohoto roku zprávu, v níž popisuje postup vytváření digitálních kopií zdánlivě ztracených snímků.

Vědci použili metodu tzv. mikrorentgenové fluorescence (μ-XRF) a přístroj zvaný synchrotron, který vytváří silné rentgenové záření a kromě snímání plochy umožňuje určit i přesné chemické složení stříbrných fotografických desek, jež první fotografové používali ke zhotovení výše zmíněných daguerrotypií. Řada těchto snímků má dnes díky různým usazeninám a chemickým změnám naprosto nečitelný obraz.

Centrální střední škola ve Filadelfii
Autor: Joseph Saxton Centrální střední škola ve Filadelfii

Kozachuk uvádí: „Nikdy předtím jsme synchrotron k podobným účelům nepoužili,“ a dodává, „výsledek byl pro nás velkým překvapením.“ Díky silným rentgenovým paprskům vědci zjistili, že rtuť je stále vázána v místech ztraceného obrazu a je tak možné ztracený obraz digitálně zrekonstruovat. „Skenování a vytváření digitální kopie probíhalo velmi pomalu,“ upřesňuje Kozachuk. „Skenovali jsme daguerrotypie o velikosti zhruba 7 x 8 cm a trvalo nám více než 8 hodin, než jsme dokázali zrekonstruovat obraz na ploše 1 cm2. I když jsou naše stroje velmi drahé, velké a těžko dostupné, přesto doufáme, že náš objev v budoucnu pomůže muzeím a galeriím obnovit unikátní díla ve svých sbírkách a ukázat je návštěvníkům.“

Text: David Hainall

reklama

reklama